Tuesday, May 21, 2019

MEDALLISTS & RESULTS: 2019 PAN AMERICAN MMA CHAMPIONSHIPS=Medallists and Full Results from the 3 days of the 2019 IMMAF – WMMAA Pan American Open Championships of Amateur MMA.

IMMAF - WMMAA is the recently merged global governing body for MMA, which is seeking official recognition from the Olympic movement, with six years of elite amateur Championships history behind it. The nation vs nation tournament concluded on Saturday at the Queen Elizabeth Sports Centre in Nassau, Bahamas. Hosted by national federation, Empire MMA Bahamas, all matches took place under Unified Amateur MMA Rules.


MEDALLISTS

Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs)
Gold: Nadia Vera (Mexico)
Silver: Nicole Geraldo (Mexico)

Female Bantamweight 61.2 kg (135 lbs)
Gold: Yessica Ortega (Mexico)

Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs)
Gold: Israel Galvan (United States)
Silver: Duvan Chacon (Colombia)

Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs)
Gold: Ismael Zamora (Mexico)
Silver: Agustin Guzman (Mexico)
Bronze: David Rivera (Panama), Jose Alejandro Ruiz (Colombia)

Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs)
Gold: Mauricio Rios (Mexico)
Silver: Walter Plazas (Colombia)
Bronze: Tim Ha (Czech Republic), Dijonnaise Brown (Bahamas)

Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs)
Gold: Jaroslav Hrdlička (Czech Republic)
Silver: Kyle Cason (United States)
Bronze: Daniel Liberson (United States), Erland Meloney (Trinidad & Tobago)

Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs)
Gold: Jett Grande (Canada)
Silver: Mansur Soltachanov (Czech Republic)
Bronze: Jose Luis Buitrago Sanchez (Colombia), Daniel Sanchez (Mexico)

Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs)
Gold: Sola Axel (France)
Silver: Angelo Rivera Jr. (United States)
Bronze: Carlos Gamboa (Panama), Julio Cesar Diaz Forero (Colombia)

Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs)
Gold: Lashawn Sladden (Trinidad And Tobago)

Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs)
Gold: Jonathan Muamba (Mexico)
Silver: Marcel Amann (Bahamas)
Bronze: Jeremy Rodulfo (Trinidad & Tobago), Victor Diaz (Mexico)


DAY 3/ FINALS RESULTS - 18 MAY 2019

Bout 1: Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Nadia Vera (Mexico) d e f Nicole Geraldo (Mexico) via Split Decision 29 - 28, 28 - 29, 29 - 28

Bout 2: Female Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Yessica Ortega (Mexico) d e f Violeta Mendoza (Mexico) via Split Decision 29 - 28, 29 - 28, 28 - 29

Bout 3: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Israel Galvan (United States) d e f duvan chacon (Colombia) via TKO Round 2, 2.30

Bout 4: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ismael Zamora (Mexico) d e f Agustin Guzman (Mexico) via TKO Round 2, 2.22

Bout 5: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Mauricio Rios (Mexico) d e f Walter Plazas (Colombia) via Unanimous Decision 30 - 27, 30 - 27, 30 - 27

Bout 6: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Jaroslav Hrdlička (Czech Republic) d e f Kyle Cason (United States) via TKO 1.38

Bout 8: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Sola Axel (France) d e f Angelo Rivera Jr. (United States) via Submission (Armbar) Round 1, 1.58

Bout 9: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Lashawn Sladden (Trinidad And Tobago) d e f Christian Miller (Bahamas) via KO Round 2, 2.20

Bout 10: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Jonathan Muamba (Mexico) d e f Marcel Amann (Bahamas) via KO Round 1, 0.07

DAY 2 RESULTS - 17 MAY 2019

Bout 1: Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Nicole Geraldo (Mexico) d e f Meg Ryan (United States) via Unanimous Decision 30 – 27, 29 -28, 30 -27

Bout 2: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Israel Galvan (United States) d e f Eduardo Murillo (Mexico) via Unanimous Decision 30 -27, 30 27, 30 -27

Bout 3: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Duvan Chacon (Colombia) d e f Jefferson Gomez (Panama) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 2.38

Bout 4: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ismael Zamora (Mexico) d e f David Rivera (Panama) via TKO Round 2, 1.10

Bout 5: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Agustin Guzman (Mexico) d e f Jose Alejandro Ruiz (Colombia) via Submission (Armbar) Round 1, 1.14

Bout 6: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Mauricio Rios (Mexico) d e f Tim Ha (Czech Republic) via TKO Round 3, 2.31

Bout 7: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Walter Plazas (Colombia) d e f DiJonnaise Brown (Bahamas) via TKO Round 2, 0.23

Bout 8: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Jaroslav Hrdlička (Czech Republic) d e f Daniel Liberson (United States) via Unanimous Decision

Bout 9: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Kyle Cason (United States) d e f Erland Meloney (Trinidad And Tobago) via Unanimous Decision 30 -27, 30 – 27, 30 -27

Bout 10: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Jett Grande (Canada) d e f Jose Luis Buitrago Sanchez (Colombia) via Submission (Kimura) Round 2, 2.15

Bout 11: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Mansur Soltachanov (Czech Republic) d e f Daniel Sanchez (Mexico) via Disqualification

Bout 12: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Sola Axel (France) d e f CARLOS GAMBOA (Panama) via Submission (Armbar) Round 2, 2.00

Bout 13: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Angelo Rivera Jr. (United States) d e f Julio cesar Diaz forero (Colombia) via Submission (Arm Triangle) Round 1, 2.22

Bout 14: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Jonathan Muamba (Mexico) d e f Jeremy Rodulfo (Trinidad And Tobago) via TKO Round 1, 1.43

Bout 15: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Marcel Amann (Bahamas) d e f Victor Diaz (Mexico) via TKO Round 1, 0.27

DAY 1 RESULTS - 16 MAY 2019

Bout 1: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ismael Zamora (Mexico) def. Kyazi Smith (Bahamas) via TKO (strikes), rnd 2, 1:00

Bout 2: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Mauricio Rios (Mexico) def
FELIPE CISNERO (Panama) via Unanimous Decision, 29-28, 29-28, 29-28

Bout 3: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) DiJonnaise Brown (Bahamas) def Justin Grey (Canada) via Split Decision 29 – 28, 29 -28, 28 – 30

Bout 4: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Walter Plazas (Colombia) def
Alvin Miller (United States) via TKO (strikes), rnd 3, 2:25

Bout 6: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Kyle Cason (United States) def Imran Hall (Jamaica) via Unanimous Decision, 29-28, 30-27, 30-27

Bout 8: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Jett Grande (Canada) def Joel Geders (United States) via Unanimous Decision 30 -27, 30-27, 30-27

Bout 9: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Jose Luis Buitrago Sanchez (Colombia) def Camaron Louis (Bahamas) via Rear-Naked Choke, rnd 3, 2:07

Bout 10: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) CARLOS GAMBOA (Panama) def Luis Carlos Osorio Benavides (Colombia) via Split Decision 29 – 28, 30 – 27, 28 – 29

Bout 12: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Jonathan Muamba (Mexico) def Jeff Bradshaw (United States) via TKO, rnd 1, 0:16