Search
Search
Search
 

Fighter Gala 19: Nothern Stars Official Results

March 26, 2011 - 7:00 PM
Aalborg, Aalborg Denmark

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Ayub Tashikilot Hyram Rodriguez Decision 3rd Title Fight
[detail] Lars Besand Alexander Proder Submission 1st 0:00
[detail] Jean-Mark Howel Glenn Aanundsen TKO/RSC 1st 0:00
[detail] Joziro Boye Shamal Tashkilot TKO/RSC 1st 0:00
[detail] Iwo Belak Kenneth Wivelsted Decision 2nd
[detail] Mathias Nielsen Andreas Modig Submission 1st 0:00
[detail] Mathias Lodahl Hyldgaard Poulsen Danny Jensen Submission 1st 0:00
[detail] Steffen Lynge Muslim Letsjaewitsj TKO/RSC 1st 5:00
[detail] Kasper Magnussen Jacob Wismer Pedersen TKO/RSC 1st 0:00
[detail] Dan Dahl Stefan Wijk Submission 1st 0:00
[detail] Cazim Halimi Martin Lynge Nielsen Submission 1st 0:00
[detail] Mikkel Kaersgaard Sorensen Sjors Van der Wearden TKO/RSC 1st 0:00
[detail] Martin Andersen Niels Kroer TKO/RSC 1st 0:00
[detail] Mads Toftlund Simon Madsen Submission 1st 0:00
[detail] Brian Andreasen Thomas Ostergaard Decision 2nd
[detail] Harun Kuna Jonas Jensen Decision 2nd

Full Results:

Title Fight Hyram Rodriguez Vs. Ayub Tashikilot
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5) - Fight was for the Title
Name Hyram Rodriguez No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-9-0
Team
VS
Name Ayub Tashikilot No Headshot Available
Height
Weight
Record 8-1-0
Team
Ayub Tashikilot Wins by Decision (Unanimous Decision) After 3 Round(s)


Alexander Proder Vs. Lars "Bad Boy" Besand
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Alexander Proder No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-6-0
Team
VS
Name Lars Besand No Headshot Available
Height 5′ 8″ (172.72 cm)
Weight
Record 15-9-0
Team Shooters Gym
Lars Besand Wins by Submission (Rear Naked Choke) 0:00 in the 1st round


Jean-Mark Howel Vs. Glenn Aanundsen
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Jean-Mark Howel No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Glenn Aanundsen No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-2-0
Team
Jean-Mark Howel Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 0:00 in the 1st round


Joziro Boye Vs. Shamal Tashkilot
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Joziro Boye No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-2-0
Team
VS
Name Shamal Tashkilot No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-3-0
Team
Joziro Boye Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 0:00 in the 1st round


Iwo Belak Vs. Kenneth Wivelsted
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Iwo Belak No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Kenneth Wivelsted No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Iwo Belak Wins by Decision (Unanimous Decision) After 2 Round(s)


Andreas Modig Vs. Mathias Nielsen
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Andreas Modig No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Mathias Nielsen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
Mathias Nielsen Wins by Submission (Guillotine Choke) 0:00 in the 1st round


Danny Jensen Vs. Mathias Lodahl Hyldgaard Poulsen
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Danny Jensen No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Mathias Lodahl Hyldgaard Poulsen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
Mathias Lodahl Hyldgaard Poulsen Wins by Submission (Guillotine Choke) 0:00 in the 1st round


Muslim Letsjaewitsj Vs. Steffen Lynge
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Muslim Letsjaewitsj No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Steffen Lynge No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team
Steffen Lynge Wins by TKO/RSC (Doctor Stoppage) 5:00 in the 1st round


Jacob Wismer Pedersen Vs. Kasper Magnussen
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Jacob Wismer Pedersen No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Kasper Magnussen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
Kasper Magnussen Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 0:00 in the 1st round


Stefan Wijk Vs. Dan Dahl
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Stefan Wijk No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Dan Dahl No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
Dan Dahl Wins by Submission (Guillotine Choke) 0:00 in the 1st round


Martin Lynge Nielsen Vs. Cazim Halimi
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Martin Lynge Nielsen No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Cazim Halimi No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-4-0
Team
Cazim Halimi Wins by Submission (Guillotine Choke) 0:00 in the 1st round


Sjors Van der Wearden Vs. Mikkel Kaersgaard Sorensen
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Sjors Van der Wearden No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Mikkel Kaersgaard Sorensen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
Mikkel Kaersgaard Sorensen Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 0:00 in the 1st round


Martin Andersen Vs. Niels Kroer
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Martin Andersen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Niels Kroer No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Martin Andersen Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 0:00 in the 1st round


Mads Toftlund Vs. Simon Madsen
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Mads Toftlund No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Simon Madsen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
Mads Toftlund Wins by Submission (Guillotine Choke) 0:00 in the 1st round


Thomas Ostergaard Vs. Brian Andreasen
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Thomas Ostergaard No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Brian Andreasen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
Brian Andreasen Wins by Decision (Unanimous Decision) After 2 Round(s)


Harun Kuna Vs. Jonas Jensen
Fight was scheduled for 2 rounds (5x5)
Name Harun Kuna No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Jonas Jensen No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Harun Kuna Wins by Decision (Split Decision) After 2 Round(s)