Search
Search
Search
 

Winter Brawl 2006 Official Results

February 4, 2006 - 12:00 AM
Club Lido
Revere, Massachusetts United States
- Event Sanctioned By USKBA

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Marcus Gifford Kier Beveridge Submission 1st
[detail] Henrique Bilcalho Chris Snow TKO/RSC 1st
[detail] Jessie Rebell Rob Gagnon Submission 2nd
[detail] Roger Brackett Michael Mitchell TKO/RSC 1st
[detail] Aguileno Brandao Stefan Jacobs Submission 1st
[detail] Jonathan Lopes Enrique Nunez Submission 1st 0:00
[detail] Andrew Mevski Bob Pupa TKO/RSC 1st
[detail] Erick Yarid Juan Urena Decision 0th
[detail] Josh Diekmann Dana Bluen TKO/RSC 1st
[detail] Reid Homer Mark Mooney Submission 1st
[detail] Chester Belut Erik Russell TKO/RSC 2nd
[detail] Robert Dias John Jenner TKO/RSC 1st
[detail] Justin Hammerstrom Ali Montgomery TKO/RSC 1st
[detail] Anthony Peters Jason Giroux Submission 1st
[detail] Hitalo Machado Matt Keating Submission 1st
[detail] Dan Ferrer Jim Clifford Decision 0th

Full Results:

Marcus Gifford Vs. Kier Beveridge
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Marcus Gifford No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-3-0
Team
VS
Name Kier Beveridge No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-4-0
Team
Marcus Gifford Wins by Submission (Guillotine Choke) in the 1st round


Henrique Bilcalho Vs. Chris Snow
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Henrique Bilcalho No Headshot Available
Height
Weight
Record 10-2-0
Team
VS
Name Chris Snow No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
Henrique Bilcalho Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) in the 1st round


Jessie Rebell Vs. Rob Gagnon
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Jessie Rebell No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-3-0
Team
VS
Name Rob Gagnon No Headshot Available
Height 0′ 0″ (0 cm)
Weight 265 (120.2 kg)
Record 0-6-0
Team
Jessie Rebell Wins by Submission (Exhaustion) in the 2nd round


Roger Brackett Vs. Michael Mitchell
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Roger Brackett No Headshot Available
Height
Weight
Record 5-4-0
Team
VS
Name Michael Mitchell No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
Roger Brackett Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) in the 1st round


Aguileno Brandao Vs. Stefan Jacobs
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Aguileno Brandao No Headshot Available
Height
Weight
Record 9-7-0
Team
VS
Name Stefan Jacobs No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
Aguileno Brandao Wins by Submission (Triangle Choke) in the 1st round


Jonathan Lopes Vs. Enrique Nunez
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Jonathan Lopes No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-1-0
Team
VS
Name Enrique Nunez No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-3-0
Team
Jonathan Lopes Wins by Submission (Rear Naked Choke) 0:00 in the 1st round


Andrew Mevski Vs. Bob "Billerica" Pupa
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Andrew Mevski No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Bob Pupa No Headshot Available
Height
Weight
Record 5-7-0
Team Dragon Warrior Mixed Martail Arts
Andrew Mevski Wins by TKO/RSC (Doctor Stoppage) in the 1st round


Erick Yarid Vs. Juan Urena
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Erick Yarid No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
VS
Name Juan Urena No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-3-0
Team
Erick Yarid Wins by Decision (Unanimous Decision) After 0 Round(s) 19-19,19-18,18-18


Josh Diekmann Vs. Dana Bluen
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Josh Diekmann Josh Diekmann
Height 6′ 1″ (185.42 cm)
Weight 245 (111.13 kg)
Record 14-5-0
Team Strike Zone
VS
Name Dana Bluen No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-1-0
Team
Josh Diekmann Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) in the 1st round


Reid Homer Vs. Mark "Maniac" Mooney
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Reid Homer No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-2-0
Team
VS
Name Mark Mooney No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team Dragon Warrior Mixed Martail Arts
Reid Homer Wins by Submission (Heel Hook) in the 1st round


Chester Belut Vs. Erik "Chainsaw" Russell
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Chester Belut No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Erik Russell Erik Russell
Height 6′ 5″ (195.58 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 9-7-0
Team CNY MMA
Chester Belut Wins by TKO/RSC (Doctor Stoppage) in the 2nd round


Robert Dias Vs. John Jenner
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Robert Dias No Headshot Available
Height 5′ 7″ (170.18 cm)
Weight 170 (77.11 kg)
Record 3-6-0
Team Boneyard
VS
Name John Jenner No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-4-0
Team
Robert Dias Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) in the 1st round


Justin Hammerstrom Vs. Ali Montgomery
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Justin Hammerstrom No Headshot Available
Height 5′ 11″ (180.34 cm)
Weight 170 (77.11 kg)
Record 7-9-0
Team
VS
Name Ali Montgomery No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Justin Hammerstrom Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) in the 1st round


Anthony Peters Vs. Jason Giroux
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Anthony Peters No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
VS
Name Jason Giroux No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-7-0
Team
Anthony Peters Wins by Submission (Rear Naked Choke) in the 1st round


Hitalo Machado Vs. Matt Keating
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Hitalo Machado No Headshot Available
Height 5′ 9″ (175.26 cm)
Weight 155 (70.31 kg)
Record 7-4-0
Team
VS
Name Matt Keating No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-4-0
Team
Hitalo Machado Wins by Submission (Arm Bar) in the 1st round


Dan Ferrer Vs. Jim Clifford
Fight was scheduled for 3 rounds (4x4x4)
Name Dan Ferrer No Headshot Available
Height
Weight
Record 7-3-0
Team
VS
Name Jim Clifford No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-1-1
Team South Shore Sport Fighting
Dan Ferrer Wins by Decision (Split Decision) After 0 Round(s) 29-28,29-28,29-28