Search
Search
Search
 

Alaska Fighting Championship 3 Official Results

September 15, 2004 - 12:00 AM
Sullivan Arena
Anchorage, Alaska United States

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] James Jensen Brandon Naylor Submission 1st 2:13
[detail] Clyde Jenkins Luke Pierce Submission 1st
[detail] BJ Walsh Eric Sassenfeld Submission 3rd 1:15
[detail] Rodney Rhoden Tony Hoadley Submission 1st
[detail] Jimmy Gainey Eric Soellner Submission 1st
[detail] Kevin Barber Marques Facine TKO/RSC 3rd 2:59
[detail] Sam Allen Ed Schultz Submission 1st
[detail] Matt Nore Patrick Lehrman TKO/RSC 1st 1:14
[detail] Derick Underwood Brugliera Submission 1st
[detail] Brian Ryan Pino Submission 1st 1:22

Full Results:

James Jensen Vs. Brandon Naylor
Name James Jensen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-3-0
Team
VS
Name Brandon Naylor No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
James Jensen Wins by Submission (Rear Naked Choke) 2:13 in the 1st round


Clyde Jenkins Vs. Luke Pierce
Name Clyde Jenkins No Headshot Available
Height 5′ 8″ (172.72 cm)
Weight 190 (86.18 kg)
Record 7-7-0
Team
VS
Name Luke Pierce No Headshot Available
Height 5′ 10″ (177.8 cm)
Weight 170 (77.11 kg)
Record 3-6-0
Team
Clyde Jenkins Wins by Submission (Rear Naked Choke) in the 1st round


BJ Walsh Vs. Eric Sassenfeld
Name BJ Walsh No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
VS
Name Eric Sassenfeld No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
BJ Walsh Wins by Submission (Strikes) 1:15 in the 3rd round


Rodney Rhoden Vs. Tony Hoadley
Name Rodney Rhoden No Headshot Available
Height 5′ 7″ (170.18 cm)
Weight 150 (68.04 kg)
Record 7-12-0
Team
VS
Name Tony Hoadley No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-3-0
Team
Rodney Rhoden Wins by Submission (Guillotine Choke) in the 1st round


Jimmy Gainey Vs. Eric "Mighty Mouse" Soellner
Name Jimmy Gainey No Headshot Available
Height
Weight
Record 7-2-0
Team
VS
Name Eric Soellner No Headshot Available
Height 5′ 4″ (162.56 cm)
Weight 140 (63.5 kg)
Record 4-3-0
Team
Jimmy Gainey Wins by Submission (Choke) in the 1st round


Kevin Barber Vs. Marques "Cheif Thunder" Facine
Name Kevin Barber No Headshot Available
Height
Weight
Record 14-6-0
Team
VS
Name Marques Facine No Headshot Available
Height
Weight
Record 14-14-0
Team
Kevin Barber Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) 2:59 in the 3rd round


Sam Allen Vs. Ed Schultz
Name Sam Allen No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team
VS
Name Ed Schultz No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
Sam Allen Wins by Submission (Rear Naked Choke) in the 1st round


Matt Nore Vs. Patrick Lehrman
Name Matt Nore No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-1-0
Team
VS
Name Patrick Lehrman No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
Matt Nore Wins by TKO/RSC (Strikes) 1:14 in the 1st round


Derick Underwood Vs. Brugliera
Name Derick Underwood No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-6-0
Team
VS
Name Brugliera No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Derick Underwood Wins by Submission (Strikes) in the 1st round


Brian "Big Texan" Ryan Vs. Pino
Name Brian Ryan No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 225 (102.06 kg)
Record 25-9-0
Team Brausa Academy
VS
Name Pino No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-1-0
Team
Brian Ryan Wins by Submission (Choke) 1:22 in the 1st round