Search
Search
Search
 

Alaska Fighting Championship 24 Official Results

June 14, 2006 - 12:00 AM
Sullivan Arena
Anchorage, Alaska United States

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Gary D'Hue Alton Prince Submission 2nd 2:55
[detail] William Alexander Jason Wasser TKO/RSC 2nd 1:37
[detail] Scott Jorgensen Mike Morris Submission 1st 0:00
[detail] Jason Coomes Tommie Mathews Submission 1st
[detail] Jimmy Gainey Lamar Facine Decision
[detail] Rob Yundt Matt Warrington TKO/RSC 1st 2:32
[detail] Michael Madrid Shannon Simpson Submission 1st 1:01
[detail] Sarah Oriza Susan Arnett Submission 1st 2:06
[detail] Marques Facine Derick Underwood TKO/RSC 3rd
[detail] Ricky Shivers Paul Purcell Decision

Full Results:

Gary "Samoan Sensation" D'Hue Vs. Alton "Dreadz" Prince
Name Gary D'Hue No Headshot Available
Height 0′ 0″ (0 cm)
Weight 174 (78.93 kg)
Record 8-7-0
Team
VS
Name Alton Prince No Headshot Available
Height 0′ 0″ (0 cm)
Weight 182 (82.55 kg)
Record 5-13-0
Team
Gary D'Hue Wins by Submission (Strikes) 2:55 in the 2nd round


William Alexander Vs. Jason Wasser
Name William Alexander No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-6-0
Team
VS
Name Jason Wasser No Headshot Available
Height 5′ 9″ (175.26 cm)
Weight 162 (73.48 kg)
Record 1-2-0
Team
William Alexander Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) 1:37 in the 2nd round


Scott "Young Guns" Jorgensen Vs. Mike Morris
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Scott Jorgensen Scott Jorgensen
Height 5′ 5″ (165.1 cm)
Weight 135 (61.23 kg)
Record 13-8-0
Team
VS
Name Mike Morris No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-1-0
Team
Scott Jorgensen Wins by Submission (Arm Bar) 0:00 in the 1st round


Jason Coomes Vs. Tommie Mathews
Name Jason Coomes No Headshot Available
Height
Weight
Record 8-12-0
Team
VS
Name Tommie Mathews No Headshot Available
Height
Weight
Record 9-19-0
Team
Jason Coomes Wins by Submission (Rear Naked Choke) in the 1st round


Jimmy Gainey Vs. Lamar Facine
Name Jimmy Gainey No Headshot Available
Height
Weight
Record 7-2-0
Team
VS
Name Lamar Facine No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-4-0
Team
Jimmy Gainey Wins by Decision (Unanimous Decision) After Round(s)


Rob Yundt Vs. Matt Warrington
Name Rob Yundt No Headshot Available
Height
Weight
Record 7-5-0
Team
VS
Name Matt Warrington No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Rob Yundt Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) 2:32 in the 1st round


Michael Madrid Vs. Shannon Simpson
Name Michael Madrid No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 170 (77.11 kg)
Record 11-9-0
Team
VS
Name Shannon Simpson No Headshot Available
Height
Weight
Record 7-6-0
Team
Michael Madrid Wins by Submission (Strikes) 1:01 in the 1st round


Sarah Oriza Vs. Susan Arnett
Name Sarah Oriza No Headshot Available
Height 5′ 10″ (177.8 cm)
Weight 155 (70.31 kg)
Record 1-6-0
Team
VS
Name Susan Arnett No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
Sarah Oriza Wins by Submission (Arm Bar) 2:06 in the 1st round


Marques "Cheif Thunder" Facine Vs. Derick Underwood
Name Marques Facine No Headshot Available
Height
Weight
Record 14-14-0
Team
VS
Name Derick Underwood No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-6-0
Team
Marques Facine Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) in the 3rd round


Ricky "Ice Cold" Shivers Vs. Paul "Picnic" Purcell
Name Ricky Shivers No Headshot Available
Height 6′ 5″ (195.58 cm)
Weight 220 (99.79 kg)
Record 10-6-1
Team
VS
Name Paul Purcell No Headshot Available
Height 5′ 9″ (175.26 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 11-10-2
Team
Ricky Shivers Wins by Decision (Unanimous Decision) After Round(s)