Search
Search
Search
 

Outsider Cup: Cage Fight Night 7 Official Results

April 17, 2010 - 7:00 PM
, Koblenz Germany

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Jelle Arts Alfred Burkhardt Submission 1st 1:30
[detail] Phillipe Van Heusden Kamil Sauter TKO/RSC 1st 3:20
[detail] Dominik Schlier Abi El-Khalfi Submission 1st 3:53
[detail] Arthur Lafertin Stephan Berg Submission 1st 2:32
[detail] Vincent Gloris Alexander Becker Submission 2nd 0:30
[detail] Abus Magomedov Sjobbe Clymans TKO/RSC 1st 1:57
[detail] Utku Karaca v. Mick Mokoyoko was declared a draw Draw 3rd 5:00
[detail] Nick Hein Kurt Verschueren Submission 1st 1:46
[detail] Jonas Billstein Jochim Rijmen TKO/RSC 1st 2:40

Full Results:

Jelle Arts Vs. Alfred Burkhardt
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Jelle Arts No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Alfred Burkhardt No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-3-0
Team
Jelle Arts Wins by Submission (Guillotine Choke) 1:30 in the 1st round


Phillipe Van Heusden Vs. Kamil Sauter
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Phillipe Van Heusden No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Kamil Sauter No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-3-0
Team
Phillipe Van Heusden Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 3:20 in the 1st round


Dominik Schlier Vs. Abi El-Khalfi
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Dominik Schlier No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
VS
Name Abi El-Khalfi No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-3-0
Team
Dominik Schlier Wins by Submission (Guillotine Choke) 3:53 in the 1st round


Arthur Lafertin Vs. Stephan Berg
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Arthur Lafertin No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
VS
Name Stephan Berg No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-3-0
Team
Arthur Lafertin Wins by Submission (Guillotine Choke) 2:32 in the 1st round


Vincent Gloris Vs. Alexander Becker
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Vincent Gloris No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
VS
Name Alexander Becker No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-4-0
Team
Vincent Gloris Wins by Submission (Guillotine Choke) 0:30 in the 2nd round


Abus Magomedov Vs. Sjobbe Clymans
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Abus Magomedov No Headshot Available
Height
Weight
Record 8-3-0
Team
VS
Name Sjobbe Clymans No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Abus Magomedov Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 1:57 in the 1st round


Utku Karaca Vs. Mick Mokoyoko
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Utku Karaca No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-0-1
Team
VS
Name Mick Mokoyoko No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-3-1
Team
Draw 5:00 in the 3rd round


Nick Hein Vs. Kurt "The Dragon" Verschueren
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Nick Hein No Headshot Available
Height 5′ 7″ (170.18 cm)
Weight 155 (70.31 kg)
Record 7-1-0
Team
VS
Name Kurt Verschueren No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-4-0
Team Cobra Karate Association
Nick Hein Wins by Submission (Rear Naked Choke) 1:46 in the 1st round


Jonas Billstein Vs. Jochim Rijmen
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Jonas Billstein No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 12-4-0
Team
VS
Name Jochim Rijmen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
Jonas Billstein Wins by TKO/RSC 2:40 in the 1st round