Search
Search
Search
 

Ultimate Combat 3: Warriors Quest Official Results

September 8, 2002 - 12:00 AM
Olympiad Leisure Centre
Chippenham United Kingdom

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Jon Williams Andrew Liu KO 1st 4:05
[detail] Mark Gordon Brian Blewitt Submission 1st 4:46
[detail] Ross Pettifer Shaun Parkin Submission 1st 0:50
[detail] Paul Sutherland Chris Smith Submission 2nd 3:14
[detail] Alex Owen Luke Cole Submission 1st 1:08
[detail] Pete Tiarks Oliver Ellis KO 1st 4:50
[detail] Mark Chen Rob Hannis Decision 2nd 5:00
[detail] Ozzy Hallock Craig Mitchell TKO/RSC 2nd 2:23
[detail] Suley Mahmoud Mark Collett Decision 1st 5:00
[detail] Tim Ryder David Sanchez Decision 2nd 5:00
[detail] Eddie Karl Johan Christensen Sandy Geddes TKO/RSC 2nd 0:50
[detail] Sol Gilbert Guy Stainthorp TKO/RSC 1st 0:24
[detail] Dave McLaughlin John Waite Submission 2nd 0:48
[detail] Pierre Guillett Paul Johnson Submission 1st 0:23
[detail] Lars Besand John Jones Decision 2nd 5:00
[detail] Daniel Tabera Tony Zamora TKO/RSC 2nd 0:12
[detail] Shain Tovell Paul Jenkins TKO/RSC 1st 0:29

Full Results:

Jon Williams Vs. Andrew Liu
Name Jon Williams No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Andrew Liu No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-4-0
Team
Jon Williams Wins by KO (Punch) 4:05 in the 1st round


Mark Gordon Vs. Brian Blewitt
Name Mark Gordon No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Brian Blewitt No Headshot Available
Height
Weight 150 (68.04 kg)
Record 3-6-0
Team
Mark Gordon Wins by Submission (Triangle Choke) 4:46 in the 1st round


Ross Pettifer Vs. Shaun Parkin
Name Ross Pettifer No Headshot Available
Height 6′ 2″ (187.96 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 8-2-0
Team Peacock's Gym
VS
Name Shaun Parkin No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-5-0
Team
Ross Pettifer Wins by Submission (Rear Naked Choke) 0:50 in the 1st round


Paul Sutherland Vs. Chris Smith
Name Paul Sutherland No Headshot Available
Height
Weight 152 (68.95 kg)
Record 9-6-1
Team
VS
Name Chris Smith No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-3-0
Team
Paul Sutherland Wins by Submission (Punches) 3:14 in the 2nd round


Alex Owen Vs. Luke Cole
Name Alex Owen No Headshot Available
Height
Weight 145 (65.77 kg)
Record 21-1-0
Team Team Savage
VS
Name Luke Cole No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-3-0
Team
Alex Owen Wins by Submission (Arm Bar) 1:08 in the 1st round


Pete Tiarks Vs. Oliver "Ollie" Ellis
Name Pete Tiarks No Headshot Available
Height
Weight
Record 7-1-0
Team
VS
Name Oliver Ellis No Headshot Available
Height
Weight 170 (77.11 kg)
Record 8-3-1
Team Team Savage
Pete Tiarks Wins by KO (Knee to the Face) 4:50 in the 1st round


Mark Chen Vs. Rob Hannis
Name Mark Chen No Headshot Available
Height
Weight 145 (65.77 kg)
Record 6-7-0
Team
VS
Name Rob Hannis No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-4-0
Team
Mark Chen Wins by Decision (Majority Decision) After 2 Round(s)


Ozzy Hallock Vs. Craig Mitchell
Name Ozzy Hallock No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-1-0
Team
VS
Name Craig Mitchell No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
Ozzy Hallock Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Punches) 2:23 in the 2nd round


Suley Mahmoud Vs. Mark Collett
Name Suley Mahmoud No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 4-3-3
Team London Shootfighters
VS
Name Mark Collett No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-2-0
Team
Suley Mahmoud Wins by Decision (Majority Decision) After 1 Round(s)


Tim Ryder Vs. David Sanchez
Name Tim Ryder No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
VS
Name David Sanchez No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Tim Ryder Wins by Decision (Unanimous Decision) After 2 Round(s)


Eddie Karl Johan Christensen Vs. Sandy Geddes
Name Eddie Karl Johan Christensen No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
VS
Name Sandy Geddes No Headshot Available
Height
Weight 183 (83.01 kg)
Record 7-14-1
Team
Eddie Karl Johan Christensen Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 0:50 in the 2nd round


Sol Gilbert Vs. Guy Stainthorp
Name Sol Gilbert No Headshot Available
Height
Weight
Record 9-5-0
Team
VS
Name Guy Stainthorp No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-4-0
Team
Sol Gilbert Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from a Cut) 0:24 in the 1st round


Dave McLaughlin Vs. John Waite
Name Dave McLaughlin No Headshot Available
Height
Weight 143 (64.86 kg)
Record 13-11-0
Team Ultimate Combat Team
VS
Name John Waite No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-7-0
Team
Dave McLaughlin Wins by Submission (Kimura) 0:48 in the 2nd round


Pierre Guillett Vs. Paul Johnson
Name Pierre Guillett No Headshot Available
Height
Weight
Record 10-10-1
Team
VS
Name Paul Johnson No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Pierre Guillett Wins by Submission (Arm Bar) 0:23 in the 1st round


Lars "Bad Boy" Besand Vs. John Jones
Name Lars Besand No Headshot Available
Height 5′ 8″ (172.72 cm)
Weight
Record 15-9-0
Team Shooters Gym
VS
Name John Jones No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-1
Team Universal Kempo Karate
Lars Besand Wins by Decision (Majority Decision) After 2 Round(s)


Daniel Tabera Vs. Tony Zamora
Name Daniel Tabera No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 18-4-3
Team
VS
Name Tony Zamora No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-3-0
Team
Daniel Tabera Wins by TKO/RSC (Injury) 0:12 in the 2nd round


Shain Tovell Vs. Paul "Hands of Stone" Jenkins
Name Shain Tovell No Headshot Available
Height
Weight
Record 6-5-0
Team
VS
Name Paul Jenkins No Headshot Available
Height
Weight 167 (75.75 kg)
Record 38-48-6
Team Ultimate Combat Team
Shain Tovell Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from a Guillotine) 0:29 in the 1st round