Search
Search
Search
 

Outsider Cup 23 Official Results

February 19, 2011 - 7:00 PM
Nienburg, Nienburg Germany

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Huy Doyan Kris Trippel Submission 1st 4:14
[detail] Nico Moller Adam Mutaliev TKO/RSC 1st 2:17
[detail] Martin Dideriksen Arthur Lafertin Submission 1st 0:57
[detail] Viktor Wittmann Pascal Griesse TKO/RSC 2nd 4:19
[detail] Simon Gabs Isa Bashirov TKO/RSC 2nd 4:19
[detail] Phillip Muller Abi El-Khalfi Submission 1st 4:29
[detail] Viktor Wittmann Andrej Krune Submission 2nd 3:40
[detail] Sunay Hamidov Adam Mutliyer Submission 2nd 0:50
[detail] Dennis Witt v. Niko Bake was declared a draw Draw 3rd 5:00
[detail] Jack Magee Robin Dutry Submission 1st 1:00

Full Results:

Huy Doyan Vs. Kris Trippel
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Huy Doyan No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Kris Trippel No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Huy Doyan Wins by Submission (Kimura) 4:14 in the 1st round


Nico Moller Vs. Adam Mutaliev
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Nico Moller No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-1
Team
VS
Name Adam Mutaliev No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Nico Moller Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 2:17 in the 1st round


Martin Dideriksen Vs. Arthur Lafertin
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Martin Dideriksen No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-0-0
Team
VS
Name Arthur Lafertin No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
Martin Dideriksen Wins by Submission (Guillotine Choke) 0:57 in the 1st round


Viktor Wittmann Vs. Pascal Griesse
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Viktor Wittmann No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team
VS
Name Pascal Griesse No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Viktor Wittmann Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 4:19 in the 2nd round


Simon Gabs Vs. Isa Bashirov
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Simon Gabs No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Isa Bashirov No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Simon Gabs Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 4:19 in the 2nd round


Phillip Muller Vs. Abi El-Khalfi
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Phillip Muller No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team
VS
Name Abi El-Khalfi No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-3-0
Team
Phillip Muller Wins by Submission (Rear Naked Choke) 4:29 in the 1st round


Viktor Wittmann Vs. Andrej Krune
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Viktor Wittmann No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team
VS
Name Andrej Krune No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
Viktor Wittmann Wins by Submission (Rear Naked Choke) 3:40 in the 2nd round


Sunay Hamidov Vs. Adam Mutliyer
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Sunay Hamidov No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-3-0
Team
VS
Name Adam Mutliyer No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Sunay Hamidov Wins by Submission (Arm Bar) 0:50 in the 2nd round


Dennis Witt Vs. Niko Bake
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Dennis Witt No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-0-1
Team
VS
Name Niko Bake No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-0-1
Team
Draw 5:00 in the 3rd round


Jack Magee Vs. Robin Dutry
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Jack Magee No Headshot Available
Height
Weight
Record 5-3-0
Team
VS
Name Robin Dutry No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-3-0
Team
Jack Magee Wins by Submission (Guillotine Choke) 1:00 in the 1st round