Search
Search
Search
 

UWC 16 - Ultimate Warrior Challenge Official Results

July 2, 2011 - 7:00 PM
Southend-on-Sea, Essex, England United Kingdom

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Ben Middlemass Damian Fisher Decision 2nd
[detail] Jordan Wright Steve May Disqualification 1st 0:00
[detail] Craig Hughes Nathan Cook Submission 1st 2:42
[detail] Luke Barnatt Kay Ericsson Decision 2nd
[detail] Daniel Coram Scott Cooper TKO/RSC 1st 1:45
[detail] Stuart Tyrie Lucian Graylejk Submission 2nd 1:34
[detail] Victor Liland Graham Williams Submission 1st 3:17
[detail] Terry Montgomery Kester Adaba TKO/RSC 2nd 1:09
[detail] Murrey Fullerton Mindau Tarboius KO 1st 1:06
[detail] Fabio Ferrari Darren Wardle Submission 2nd 3:37
[detail] Walter Gahadza Arunas Klicius TKO/RSC 1st 1:37
[detail] Zolti Balla Luke Blyth Decision 5th
[detail] Philip De Fries Stavros Economou Submission 2nd 3:56

Full Results:

Ben Middlemass Vs. Damian Fisher
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Ben Middlemass No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Damian Fisher No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
Ben Middlemass Wins by Decision (Majority Decision) After 2 Round(s)


Jordan Wright Vs. Steve May
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Jordan Wright No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
VS
Name Steve May No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Jordan Wright Wins by Disqualification 0:00 in the 1st round


Craig Hughes Vs. Nathan Cook
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Craig Hughes No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team
VS
Name Nathan Cook No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
Craig Hughes Wins by Submission (Guillotine Choke) 2:42 in the 1st round


Luke Barnatt Vs. Kay Ericsson
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Luke Barnatt No Headshot Available
Height 6′ 6″ (198.12 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 6-1-0
Team
VS
Name Kay Ericsson No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Luke Hughes-Barnatt Wins by Decision (Unanimous Decision) After 2 Round(s)


Daniel Coram Vs. Scott Cooper
Fight was scheduled for 2 rounds (4x4)
Name Daniel Coram No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
VS
Name Scott Cooper No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
Daniel Coram Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 1:45 in the 1st round


Stuart Tyrie Vs. Lucian Graylejk
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Stuart Tyrie No Headshot Available
Height
Weight 185 (83.91 kg)
Record 5-7-0
Team
VS
Name Lucian Graylejk No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
Stuart Tyrie Wins by Submission (Kimura) 1:34 in the 2nd round


Victor Liland Vs. Graham Williams
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Victor Liland No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Graham Williams No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Victor Liland Wins by Submission (Rear Naked Choke) 3:17 in the 1st round


Terry Montgomery Vs. Kester Adaba
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Terry Montgomery No Headshot Available
Height
Weight
Record 5-0-0
Team
VS
Name Kester Adaba No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-3-0
Team
Terry Montgomery Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 1:09 in the 2nd round


Murrey Fullerton Vs. Mindau Tarboius
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Murrey Fullerton No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-0-0
Team
VS
Name Mindau Tarboius No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Murrey Fullerton Wins by KO (Strike) 1:06 in the 1st round


Fabio Ferrari Vs. Darren Wardle
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Fabio Ferrari No Headshot Available
Height
Weight
Record 5-2-0
Team
VS
Name Darren Wardle No Headshot Available
Height
Weight 185 (83.91 kg)
Record 4-3-0
Team
Fabio Ferrari Wins by Submission (Arm Bar) 3:37 in the 2nd round


Walter Gahadza Vs. Arunas Klicius
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Walter Gahadza No Headshot Available
Height
Weight
Record 11-0-0
Team
VS
Name Arunas Klicius No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-5-0
Team
Walter Gahadza Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 1:37 in the 1st round


Zolti Balla Vs. Luke Blyth
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Zolti Balla No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-2-0
Team
VS
Name Luke Blyth No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-4-0
Team
Zolti Balla Wins by Decision (Majority Decision) After 5 Round(s)


Philip De Fries Vs. Stavros "Crazy Bear" Economou
Fight was scheduled for 3 rounds (5x5x5)
Name Philip De Fries No Headshot Available
Height 6′ 4″ (193.04 cm)
Weight 252 (114.31 kg)
Record 10-4-0
Team
VS
Name Stavros Economou No Headshot Available
Height
Weight
Record 12-4-1
Team Team Sure Grip Vale Tudo
Philip De Fries Wins by Submission (Rear Naked Choke) 3:56 in the 2nd round