Search
Search
Search
 

Alaska Fighting Championship 22 Official Results

April 12, 2006 - 12:00 AM
Sullivan Arena
Anchorage, Alaska United States

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Andy Anderson Lamar Facine Decision
[detail] Tommie Mathews Joe Sipes Submission 1st 1:56
[detail] Susan Arnett Jackie Black TKO/RSC 1st
[detail] Matt Peter Gary McElwain Submission 1st 2:36
[detail] Rodney Rhoden Justin Buchholz TKO/RSC 1st 2:33
[detail] Matt Nore Kalei Talamoni TKO/RSC 2nd
[detail] Ben Meabs Sepa Nichols Submission 1st 2:09
[detail] Chris Davis Kevin Barber Submission 3rd 2:32
[detail] Brian Ryan Eric Clark Submission 2nd 2:03

Full Results:

Andy Anderson Vs. Lamar Facine
Name Andy Anderson No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Lamar Facine No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-4-0
Team
Andy Anderson Wins by Decision (Unanimous Decision) After Round(s)


Tommie Mathews Vs. Joe Sipes
Name Tommie Mathews No Headshot Available
Height
Weight
Record 9-19-0
Team
VS
Name Joe Sipes No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-4-0
Team
Tommie Mathews Wins by Submission (Strikes) 1:56 in the 1st round


Susan Arnett Vs. Jackie Black
Name Susan Arnett No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
VS
Name Jackie Black No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Susan Arnett Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) in the 1st round


Matt Peter Vs. Gary McElwain
Name Matt Peter No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-4-0
Team
VS
Name Gary McElwain No Headshot Available
Height 0′ 0″ (0 cm)
Weight 156 (70.76 kg)
Record 13-14-0
Team
Matt Peter Wins by Submission (Arm Bar) 2:36 in the 1st round


Rodney Rhoden Vs. Justin Buchholz
Name Rodney Rhoden No Headshot Available
Height 5′ 7″ (170.18 cm)
Weight 150 (68.04 kg)
Record 7-12-0
Team
VS
Name Justin Buchholz Justin Buchholz
Height 5′ 11″ (180.34 cm)
Weight 155 (70.31 kg)
Record 15-8-0
Team
Rodney Rhoden Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) 2:33 in the 1st round


Matt Nore Vs. Kalei Talamoni
Name Matt Nore No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-1-0
Team
VS
Name Kalei Talamoni No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-5-0
Team
Matt Nore Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) in the 2nd round


Ben Meabs Vs. Sepa Nichols
Name Ben Meabs No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Sepa Nichols No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Ben Meabs Wins by Submission (Kimura) 2:09 in the 1st round


Chris "The Hot Seat" Davis Vs. Kevin Barber
Name Chris Davis Chris Davis
Height 6′ 2″ (187.96 cm)
Weight 170 (77.11 kg)
Record 8-0-0
Team Marcelo Alonso
VS
Name Kevin Barber No Headshot Available
Height
Weight
Record 14-6-0
Team
Chris Davis Wins by Submission (Triangle Choke) 2:32 in the 3rd round


Brian "Big Texan" Ryan Vs. Eric Clark
Name Brian Ryan No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 225 (102.06 kg)
Record 25-9-0
Team Brausa Academy
VS
Name Eric Clark No Headshot Available
Height 6′ 3″ (190.5 cm)
Weight 230 (104.33 kg)
Record 10-13-0
Team
Brian Ryan Wins by Submission (Strikes) 2:03 in the 2nd round