Search
Search
Search
 

Absolute Fighting Council: 2000 World Championship (Day 1) Official Results

April 28, 2000 - 12:00 AM
Moscow Russian Federation

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Gela Getsadze Muhamed Arkabaev Unknown 1st 0:00
[detail] Achmed Sagidgusenov Vadim Kuvatov Unknown 1st 0:00
[detail] Vasily Kudin Gela Getsadze Submission 1st 0:00
[detail] Ramaz Korkelia Kiril Dubinovich Unknown 1st 0:00
[detail] Vladimir Golub Denis Shibankov Submission 1st 0:00
[detail] Achmed Labasanov Vladislav Kiselev Submission 1st 0:00
[detail] Viacheslav Datsik Andrey Budnik TKO/RSC 1st 0:00
[detail] Maxim Konikov Levon Lagvilava Unknown 1st 0:00
[detail] Amar Suloev Erik Oganov Submission 1st 0:00
[detail] Oleg Zakharov Eugeny Yankov Decision 1st 0:00
[detail] Andrei Semenov Daur Dyakaev Submission 1st 0:00

Full Results:

Gela Getsadze Vs. Muhamed Arkabaev
Name Gela Getsadze No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-19-0
Team Byellorussian Pankration Federation
VS
Name Muhamed Arkabaev No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Gela Getsadze Wins by Unknown 0:00 in the 1st round


Achmed Sagidgusenov Vs. Vadim Kuvatov
Name Achmed Sagidgusenov No Headshot Available
Height
Weight
Record 11-5-0
Team
VS
Name Vadim Kuvatov No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-1-0
Team
Achmed Sagidgusenov Wins by Unknown 0:00 in the 1st round


Vasily Kudin Vs. Gela Getsadze
Name Vasily Kudin No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 198 (89.81 kg)
Record 6-4-0
Team
VS
Name Gela Getsadze No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-19-0
Team Byellorussian Pankration Federation
Vasily Kudin Wins by Submission (Neck Crank) 0:00 in the 1st round


Ramaz Korkelia Vs. Kiril Dubinovich
Name Ramaz Korkelia No Headshot Available
Height
Weight
Record 5-2-0
Team
VS
Name Kiril Dubinovich No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Ramaz Korkelia Wins by Unknown 0:00 in the 1st round


Vladimir Golub Vs. Denis Shibankov
Name Vladimir Golub No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-5-0
Team
VS
Name Denis Shibankov No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-5-0
Team
Vladimir Golub Wins by Submission (Strikes) 0:00 in the 1st round


Achmed Labasanov Vs. Vladislav Kiselev
Name Achmed Labasanov No Headshot Available
Height 6′ 3″ (190.5 cm)
Weight 216 (97.98 kg)
Record 7-5-0
Team Russian Top Team
VS
Name Vladislav Kiselev No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-5-0
Team
Achmed Labasanov Wins by Submission (Arm Bar) 0:00 in the 1st round


Viacheslav Datsik Vs. Andrey Budnik
Name Viacheslav Datsik No Headshot Available
Height
Weight 213 (96.62 kg)
Record 4-5-0
Team
VS
Name Andrey Budnik No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Viacheslav Datsik Wins by TKO/RSC 0:00 in the 1st round


Maxim Konikov Vs. Levon Lagvilava
Name Maxim Konikov No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Levon Lagvilava No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
Maxim Konikov Wins by Unknown 0:00 in the 1st round


Amar Suloev Vs. Erik Oganov
Name Amar Suloev No Headshot Available
Height 5′ 9″ (175.26 cm)
Weight 190 (86.18 kg)
Record 23-7-0
Team Red Devil Sportsclub
VS
Name Erik Oganov No Headshot Available
Height 5′ 7″ (170.18 cm)
Weight 167 (75.75 kg)
Record 12-12-0
Team Red Devil Sportsclub
Amar Suloev Wins by Submission (Arm Bar) 0:00 in the 1st round


Oleg Zakharov Vs. Eugeny Yankov
Name Oleg Zakharov No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-1-0
Team
VS
Name Eugeny Yankov No Headshot Available
Height
Weight 180 (81.65 kg)
Record 3-2-0
Team
Oleg Zakharov Wins by Decision After 1 Round(s)


Andrei Semenov Vs. Daur Dyakaev
Name Andrei Semenov No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 184 (83.46 kg)
Record 36-9-2
Team Red Devil Sportsclub
VS
Name Daur Dyakaev No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Andrei Semenov Wins by Submission (Rear Naked Choke) 0:00 in the 1st round