Search
Search
Search
 

Konquer the Kage 1 Official Results

July 30, 2005 - 12:00 AM
Marshfield, Wisconsin United States

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Nik Leggett Michael Suttles, Jr. Submission 1st
[detail] Nick Boulware Russ Weignandt Submission 2nd
[detail] Eric Gotter Nate Rutta Submission 1st
[detail] Cory Heeg Perry Stahoviak TKO/RSC 1st
[detail] Robert Alexander Steve Heidmann TKO/RSC 1st
[detail] Dylon Lamb Jeremy Hemmrich Submission 1st
[detail] Dave Deming Paul Coates Submission 1st
[detail] Chuck Gruber Keith Nelson Submission 2nd
[detail] Josh Nowak John Yost Submission 2nd
[detail] Nick Boulware Nik Leggett TKO/RSC 1st
[detail] Eugene Crisler Devon Green Submission 2nd
[detail] Morrison Lamb v. Brandon Carlson was declared a draw Draw 3rd

Full Results:

Nik Leggett Vs. Michael Suttles, Jr.
Name Nik Leggett No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-3-0
Team
VS
Name Michael Suttles, Jr. No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 189 (85.73 kg)
Record 4-32-0
Team
Nik Leggett Wins by Submission (Strikes) in the 1st round


Nick Boulware Vs. Russ Weignandt
Name Nick Boulware No Headshot Available
Height 5′ 9″ (175.26 cm)
Weight 155 (70.31 kg)
Record 2-7-1
Team BAMF Fight Team
VS
Name Russ Weignandt No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
Nick Boulware Wins by Submission (Verbal Submission from Strikes) in the 2nd round


Eric Gotter Vs. Nate Rutta
Name Eric Gotter No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Nate Rutta No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Eric Gotter Wins by Submission (Rear Naked Choke) in the 1st round


Cory Heeg Vs. Perry Stahoviak
Name Cory Heeg No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Perry Stahoviak No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Cory Heeg Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) in the 1st round


Robert Alexander Vs. Steve Heidmann
Name Robert Alexander No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-4-0
Team
VS
Name Steve Heidmann No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
Robert Alexander Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) in the 1st round


Dylon Lamb Vs. Jeremy Hemmrich
Name Dylon Lamb No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-2-0
Team
VS
Name Jeremy Hemmrich No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-15-0
Team Extreme Gym
Dylon Lamb Wins by Submission (Strikes) in the 1st round


Dave Deming Vs. Paul Coates
Name Dave Deming No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
VS
Name Paul Coates No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
Dave Deming Wins by Submission (Triangle Choke) in the 1st round


Chuck Gruber Vs. Keith Nelson
Name Chuck Gruber No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-1-0
Team
VS
Name Keith Nelson No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team
Chuck Gruber Wins by Submission (Guillotine Choke) in the 2nd round


Josh Nowak Vs. John Yost
Name Josh Nowak No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
VS
Name John Yost No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team
Josh Nowak Wins by Submission (Neck Crank) in the 2nd round


Nick Boulware Vs. Nik Leggett
Name Nick Boulware No Headshot Available
Height 5′ 9″ (175.26 cm)
Weight 155 (70.31 kg)
Record 2-7-1
Team BAMF Fight Team
VS
Name Nik Leggett No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-3-0
Team
Nick Boulware Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Strikes) in the 1st round


Eugene Crisler Vs. Devon Green
Name Eugene Crisler No Headshot Available
Height 5′ 6″ (167.64 cm)
Weight 135 (61.23 kg)
Record 8-13-1
Team Reality Martial Arts
VS
Name Devon Green No Headshot Available
Height
Weight 156 (70.76 kg)
Record 13-2-0
Team
Eugene Crisler Wins by Submission (Guillotine Choke) in the 2nd round


Morrison Lamb Vs. Brandon Carlson
Name Morrison Lamb No Headshot Available
Height 5′ 7″ (170.18 cm)
Weight 165 (74.84 kg)
Record 5-12-0
Team
VS
Name Brandon Carlson No Headshot Available
Height 5′ 9″ (175.26 cm)
Weight 150 (68.04 kg)
Record 8-5-0
Team
Draw in the 3rd round