Search
Search
Search
 

Alaska Fighting Championship 16 Official Results

October 19, 2005 - 12:00 AM
Sullivan Arena
Anchorage, Alaska United States

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Gary McElwain Patrick Ray Submission 1st 1:18
[detail] Curt Whitters Paul Weston Submission 1st 2:01
[detail] Nate Marugg Derrick Nevak TKO/RSC 1st
[detail] Eric Blakeman Zack Legner TKO/RSC 2nd 1:48
[detail] Stephen Beck Joel Barber TKO/RSC 1st 1:36
[detail] Kevin Sturgeon Rapati Taunuu TKO/RSC 1st
[detail] Seth Skogstad William Alexander TKO/RSC 1st 1:35
[detail] Jimmy Gainey Marques Facine TKO/RSC 2nd
[detail] Ken Pajing Tommie Mathews TKO/RSC 1st 2:39
[detail] Rodney Rhoden Albert Lua TKO/RSC 2nd 1:40
[detail] Mike Ciesnolevicz Brian Ryan Decision

Full Results:

Gary McElwain Vs. Patrick Ray
Name Gary McElwain No Headshot Available
Height 0′ 0″ (0 cm)
Weight 156 (70.76 kg)
Record 13-14-0
Team
VS
Name Patrick Ray No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
Gary McElwain Wins by Submission (Rear Naked Choke) 1:18 in the 1st round


Curt Whitters Vs. Paul Weston
Name Curt Whitters No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team
VS
Name Paul Weston No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
Curt Whitters Wins by Submission (Choke) 2:01 in the 1st round


Nate Marugg Vs. Derrick Nevak
Name Nate Marugg No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-1-0
Team
VS
Name Derrick Nevak No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-5-0
Team
Nate Marugg Wins by TKO/RSC in the 1st round


Eric Blakeman Vs. Zack Legner
Name Eric Blakeman No Headshot Available
Height
Weight
Record 6-8-0
Team
VS
Name Zack Legner No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-3-0
Team
Eric Blakeman Wins by TKO/RSC 1:48 in the 2nd round


Stephen Beck Vs. Joel Barber
Name Stephen Beck No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-1-0
Team
VS
Name Joel Barber No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Stephen Beck Wins by TKO/RSC 1:36 in the 1st round


Kevin Sturgeon Vs. Rapati Taunuu
Name Kevin Sturgeon No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-1-0
Team
VS
Name Rapati Taunuu No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Kevin Sturgeon Wins by TKO/RSC (Didn't Answer the Bell for Round 2) in the 1st round


Seth Skogstad Vs. William Alexander
Name Seth Skogstad No Headshot Available
Height
Weight
Record 9-5-0
Team
VS
Name William Alexander No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-6-0
Team
Seth Skogstad Wins by TKO/RSC 1:35 in the 1st round


Jimmy Gainey Vs. Marques "Cheif Thunder" Facine
Name Jimmy Gainey No Headshot Available
Height
Weight
Record 7-2-0
Team
VS
Name Marques Facine No Headshot Available
Height
Weight
Record 14-14-0
Team
Jimmy Gainey Wins by TKO/RSC in the 2nd round


Ken Pajing Vs. Tommie Mathews
Name Ken Pajing No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Tommie Mathews No Headshot Available
Height
Weight
Record 9-19-0
Team
Ken Pajing Wins by TKO/RSC 2:39 in the 1st round


Rodney Rhoden Vs. Albert "The Hawaiian" Lua
Name Rodney Rhoden No Headshot Available
Height 5′ 7″ (170.18 cm)
Weight 150 (68.04 kg)
Record 7-12-0
Team
VS
Name Albert Lua No Headshot Available
Height 5′ 9″ (175.26 cm)
Weight 150 (68.04 kg)
Record 1-2-0
Team Team Hardcore
Rodney Rhoden Wins by TKO/RSC 1:40 in the 2nd round


Mike "Mike C" Ciesnolevicz Vs. Brian "Big Texan" Ryan
Name Mike Ciesnolevicz Mike Ciesnolevicz
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 210 (95.25 kg)
Record 19-4-0
Team Miletich Fighting Systems
VS
Name Brian Ryan No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 225 (102.06 kg)
Record 25-9-0
Team Brausa Academy
Michael Ciesnolevicz Wins by Decision (Split Decision) After Round(s)