Search
Search
Search
 

Utah County Main Event Fighting Championships Official Results

July 19, 2003 - 12:00 AM
New Academy of Mixed Martial Arts
Orem, Utah United States

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] K.C Perry Tommy McCormick Decision 3rd
[detail] Cody Bowers Nas Atkinson Submission 1st
[detail] Ernesto Delgado Shane Head KO 1st
[detail] Shurad Richard Bateman Submission 1st
[detail] John Jordan Jack Avery Submission 1st
[detail] Travis Marx Josh Buck Submission 1st
[detail] Donny Raines Alberto Castillo Submission 2nd
[detail] Hank Weiss Brandon Melendez Unknown
[detail] Derek Downey Jaren Kozad Submission 2nd
[detail] Jeremy Brown Tim Wilde TKO/RSC 1st

Full Results:

K.C Perry Vs. Tommy McCormick
Name K.C Perry No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Tommy McCormick No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-2-0
Team
K.C Perry Wins by Decision After 3 Round(s)


Cody Bowers Vs. Nas Atkinson
Name Cody Bowers No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Nas Atkinson No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Cody Bowers Wins by Submission in the 1st round


Ernesto Delgado Vs. Shane Head
Name Ernesto Delgado No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Shane Head No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Ernesto Delgado Wins by KO in the 1st round


Shurad Vs. Richard Bateman
Name Shurad No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Richard Bateman No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Shurad Wins by Submission (Injury) in the 1st round


John Jordan Vs. Jack "The Ripper" Avery
Name John Jordan No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team Pedro Sauer Team
VS
Name Jack Avery No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 220 (99.79 kg)
Record 0-7-0
Team
John Jordan Wins by Submission in the 1st round


Travis "T-Train" Marx Vs. Josh "Buck and a Half" Buck
Name Travis Marx No Headshot Available
Height 5′ 6″ (167.64 cm)
Weight 135 (61.23 kg)
Record 21-5-0
Team
VS
Name Josh Buck No Headshot Available
Height 5′ 5″ (165.1 cm)
Weight 155 (70.31 kg)
Record 6-13-0
Team Elite Performance
Travis Marx Wins by Submission in the 1st round


Donny "Sleavehead" Raines Vs. Alberto Castillo
Name Donny Raines No Headshot Available
Height 5′ 10″ (177.8 cm)
Weight 155 (70.31 kg)
Record 11-6-0
Team Walt Bayless Jiu Jitsu
VS
Name Alberto Castillo No Headshot Available
Height 5′ 11″ (180.34 cm)
Weight 155 (70.31 kg)
Record 10-2-1
Team Pedro Sauer Team
Donny Raines Wins by Submission in the 2nd round


Hank "The Vice" Weiss Vs. Brandon "The Murderer" Melendez
Name Hank Weiss No Headshot Available
Height 5′ 10″ (177.8 cm)
Weight 205 (92.99 kg)
Record 23-19-0
Team Pedro Sauer Team
VS
Name Brandon Melendez No Headshot Available
Height 5′ 10″ (177.8 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 18-22-0
Team Elite Performance
Henry Weiss Wins by Unknown


Derek "The Gentleman" Downey Vs. Jaren Kozad
Name Derek Downey No Headshot Available
Height 6′ 1″ (185.42 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 11-4-0
Team Throwdown ETC
VS
Name Jaren Kozad No Headshot Available
Height 6′ 2″ (187.96 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 1-1-0
Team
Derek Downey Wins by Submission in the 2nd round


Jeremy Brown Vs. Tim "Wild Man" Wilde
Name Jeremy Brown No Headshot Available
Height
Weight
Record 4-2-0
Team
VS
Name Tim Wilde No Headshot Available
Height 6′ 0″ (182.88 cm)
Weight 175 (79.38 kg)
Record 0-3-0
Team
Jeremy Brown Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) in the 1st round