Search
Search
Search
 

Grapple and Strike 10 Official Results

April 22, 2006 - 12:00 AM
Ebbw Vale Leisure Centre
Ebbw Vale United Kingdom

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Heath Gait Martin Holt Submission 1st 1:28
[detail] Ciaran Fry Euan Edam TKO/RSC 2nd
[detail] Darrell James Chris Rees Decision 2nd
[detail] Matthew Burton Nick Ruddell Decision 2nd
[detail] Richard Shore David Dillon Submission 1st 1:14
[detail] Joseph Duffy Paul Hopkins Submission 1st
[detail] Morgan Nunns James Whiston Submission 2nd
[detail] Sean George Lee Blennerhassett TKO/RSC 1st
[detail] Craig Walton Keith Hugill TKO/RSC 1st
[detail] Mark Holloway Mark Holloway Submission 2nd
[detail] Jas Cyrnik Lee Chadwick Submission 1st
[detail] Mindaugas Matulevicius Steffan Hughes Submission 1st

Full Results:

Heath Gait Vs. Martin Holt
Name Heath Gait No Headshot Available
Height
Weight
Record 6-0-0
Team
VS
Name Martin Holt No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Heath Gait Wins by Submission (Arm Bar) 1:28 in the 1st round


Ciaran Fry Vs. Euan Edam
Name Ciaran Fry No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Euan Edam No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Ciaran Fry Wins by TKO/RSC in the 2nd round


Darrell James Vs. Chris Rees
Name Darrell James No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-2-0
Team Falcons Martial Arts
VS
Name Chris Rees No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Darrell James Wins by Decision After 2 Round(s)


Matthew Burton Vs. Nick Ruddell
Name Matthew Burton No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Nick Ruddell No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Matthew Burton Wins by Decision After 2 Round(s)


Richard Shore Vs. David Dillon
Name Richard Shore No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team Falcons Martial Arts
VS
Name David Dillon No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Richard Shore Wins by Submission (Arm Bar) 1:14 in the 1st round


Joseph Duffy Vs. Paul Hopkins
Name Joseph Duffy No Headshot Available
Height
Weight
Record 13-1-0
Team Falcons Martial Arts
VS
Name Paul Hopkins No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-13-0
Team
Joseph Duffy Wins by Submission (Triangle Choke) in the 1st round


Morgan Nunns Vs. James Whiston
Name Morgan Nunns No Headshot Available
Height
Weight 159 (72.12 kg)
Record 3-1-0
Team
VS
Name James Whiston No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
Morgan Nunns Wins by Submission (Guillotine Choke) in the 2nd round


Sean George Vs. Lee Blennerhassett
Name Sean George No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-0-0
Team Falcons Martial Arts
VS
Name Lee Blennerhassett No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Sean George Wins by TKO/RSC in the 1st round


Craig Walton Vs. Keith Hugill
Name Craig Walton No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Keith Hugill No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Craig Walton Wins by TKO/RSC in the 1st round


Mark Holloway Vs. Mark Holloway
Name Mark Holloway No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Mark Holloway No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
Mark Holloway Wins by Submission (Neck Crank) in the 2nd round


Jas Cyrnik Vs. Lee Chadwick
Name Jas Cyrnik No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-0-0
Team
VS
Name Lee Chadwick No Headshot Available
Height
Weight
Record 20-12-1
Team
Jas Cyrnik Wins by Submission (Triangle Choke) in the 1st round


Mindaugas Matulevicius Vs. Steffan Hughes
Name Mindaugas Matulevicius No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-3-0
Team
VS
Name Steffan Hughes No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-6-0
Team
Mindaugas Matulevicius Wins by Submission (Rear Naked Choke) in the 1st round