Search
Search
Search
 

Extreme Brawl (England) 2 Official Results

March 30, 2003 - 12:00 AM
Bracknell Leisure Centre
Bracknell United Kingdom

Quick Results:

Winner Loser Method Round Time
[detail] Neil McLeod Chris Freeborn Submission 1st 1:19
[detail] Scott Ireland Paul Hopkins TKO/RSC 1st 0:00
[detail] John Waite Leon Dickens Submission 1st 0:00
[detail] Ricky Moore Kevin Capel Submission 1st 0:00
[detail] Shain Tovell Uri Gabunia Submission 1st 0:00
[detail] Terry McDougall Lars Besand Submission 1st 0:00
[detail] Mario Stapel Paul Jenkins TKO/RSC 1st 0:00
[detail] Craig Amer Mark Epstein KO 1st 0:00
[detail] Andy Cooper Lee Doski TKO/RSC 2nd 0:00
[detail] Alex Reid Mark Day TKO/RSC 2nd 0:00
[detail] Matt Ewin Alex Evans Submission 1st 0:00
[detail] Tengiz Tedoradze Wayne Lasselley TKO/RSC 1st 0:00

Full Results:

Neil McLeod Vs. Chris Freeborn
Name Neil McLeod No Headshot Available
Height
Weight
Record 7-6-1
Team Bob Breen Academy
VS
Name Chris Freeborn No Headshot Available
Height
Weight
Record 9-16-0
Team
Neil McLeod Wins by Submission (Arm Bar) 1:19 in the 1st round


Scott Ireland Vs. Paul Hopkins
Name Scott Ireland No Headshot Available
Height
Weight
Record 2-2-1
Team
VS
Name Paul Hopkins No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-13-0
Team
Scott Ireland Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage from Punches) 0:00 in the 1st round


John Waite Vs. Leon Dickens
Name John Waite No Headshot Available
Height
Weight
Record 3-7-0
Team
VS
Name Leon Dickens No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-7-0
Team
John Waite Wins by Submission (Arm Bar) 0:00 in the 1st round


Ricky Moore Vs. Kevin Capel
Name Ricky Moore No Headshot Available
Height
Weight
Record 11-9-0
Team
VS
Name Kevin Capel No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
Ricky Moore Wins by Submission (Heel Hook) 0:00 in the 1st round


Shain Tovell Vs. Uri Gabunia
Name Shain Tovell No Headshot Available
Height
Weight
Record 6-5-0
Team
VS
Name Uri Gabunia No Headshot Available
Height
Weight
Record 0-1-0
Team
Shain Tovell Wins by Submission (Guillotine Choke) 0:00 in the 1st round


Terry McDougall Vs. Lars "Bad Boy" Besand
Name Terry McDougall No Headshot Available
Height
Weight
Record 5-0-0
Team
VS
Name Lars Besand No Headshot Available
Height 5′ 8″ (172.72 cm)
Weight
Record 15-9-0
Team Shooters Gym
Terry McDougall Wins by Submission (Guillotine Choke) 0:00 in the 1st round


Mario Stapel Vs. Paul "Hands of Stone" Jenkins
Name Mario Stapel Mario Stapel
Height 5′ 11″ (180.34 cm)
Weight 156 (70.76 kg)
Record 15-16-0
Team Power Academy
VS
Name Paul Jenkins No Headshot Available
Height
Weight 167 (75.75 kg)
Record 38-48-6
Team Ultimate Combat Team
Mario Stapel Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) 0:00 in the 1st round


Craig Amer Vs. Mark Epstein
Name Craig Amer No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-2-0
Team
VS
Name Mark Epstein No Headshot Available
Height
Weight
Record 14-11-0
Team
Craig Amer Wins by KO (Punch) 0:00 in the 1st round


Andy Cooper Vs. Lee Doski
Name Andy Cooper No Headshot Available
Height
Weight 170 (77.11 kg)
Record 10-5-1
Team Wakefield Submission Academy
VS
Name Lee Doski Lee Doski
Height 0′ 0″ (0 cm)
Weight 0 (0 kg)
Record 14-15-0
Team Tsunami Gym
Andy Cooper Wins by TKO/RSC 0:00 in the 2nd round


Alex Reid Vs. Mark Day
Name Alex Reid No Headshot Available
Height
Weight 185 (83.91 kg)
Record 11-9-1
Team Fairholme Vale Tudo
VS
Name Mark Day No Headshot Available
Height 5′ 10″ (177.8 cm)
Weight 185 (83.91 kg)
Record 1-3-2
Team Cambridge Free Fight
Alex Reid Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) 0:00 in the 2nd round


Matt Ewin Vs. Alex Evans
Name Matt Ewin No Headshot Available
Height
Weight
Record 23-12-1
Team
VS
Name Alex Evans No Headshot Available
Height
Weight
Record 13-4-0
Team Fairholme Vale Tudo
Matt Ewin Wins by Submission (Choke) 0:00 in the 1st round


Tengiz Tedoradze Vs. Wayne Lasselley
Name Tengiz Tedoradze No Headshot Available
Height
Weight
Record 23-10-1
Team
VS
Name Wayne Lasselley No Headshot Available
Height
Weight
Record 1-1-0
Team
Tengiz Tedoradze Wins by TKO/RSC (Referee Stoppage) 0:00 in the 1st round