IMMAF European Championships Day 2 results, Day 3 schedule

Wednesday, June 20, 2018

The 2018 IMMAF Youth European Championships and the 2018 IMMAF Senior European Championships are taking place from June 18-22 at the Rin Grand Hotel in Bucharest, Romania.

Immediately below are the results from Day 2 of the 2018 IMMAF European Championships and the first day of the Senior preliminaries.

Bout 1: Bantamweight (135lbs): Ciaran Mulholland (Northern Ireland) def Dylan O’ Donovan via Guillotine Choke Round 2 1:40
Bout 2: Bantamweight (135lbs): Zdravok Dimitrov (Bulgaria) def Pirva Cosmin Gabriel (Romania) via Guillotine Choke Round 2 1:22
Bout 3: Bantamweight (135lbs): Samir Safarli (Azerbaijan) def Karvan Ahmadi (Finland) via Split Decision
Bout 4: Featherweight (145lbs): Mici Saaristo (Finland) def Jimmie Nilsson (Sweden) via TKO (Injury) Round 1 2:36
Bout 5: Featherweight (145lbs): Ciaran Breslin (Northern Ireland) def Jimmy Fell (United Kingdom) via Unanimous decision
Bout 6: Featherweight (145lbs): Leonid Asparuhov (Bulgaria) def Ryan O’Connor (Ireland) via Unanimous Decision
Bout 7: Featherweight (145lbs): Amir Malekpour (Sweden) def Simone Valle (Italy) via Unanimous Decision
Bout 8: Lightweight (155lbs): Kaupo Kokamagi (Estonia) def Vitali Andruhovich (Belarus) via Split Decision
Bout 9: Lightweight (155lbs): Teemu Leinonen (Finland) def Spac Marius Florin (Romania) Via Unanimous Decision
Bout 10: Lightweight (155lbs): Ciaran Clarke (Ireland) def Abdullah Mucahit Uyar (Turkey) via TKO Round 1 1:39
Bout 11: Lightweight (155lbs): Bogdan Grad (Austria) def Navid Badi (Sweden) via Unanimous Decision
Bout 12: Lightweight (155lbs): Jose Teixeira (Luxembourg) def Marko Sarasjarvi (Finland) via Reverse Triangle Round 3 1:49
Bout 13: Lightweight (155lbs): Pavel Senchenko (Ukraine) def Scott Pedersen (United Kingdom) via D’Arce Choke Round 3 0:45
Bout 14: Lightweight (155lbs): Iorga Cristian (Romania) def Iordan Marinov (Bulgaria) via Unanimous Decision
Bout 15: Lightweight (155lbs): Enrique Hecher Sosa (Spain) def Jack Monaham (Ireland) via Split Decision
Bout 16: Welterweight (170lbs): Emanuele Sabatino (Italy) def Scott Shotbolt (United Kingdom) via Unanimous Decision
Bout 17: Welterweight (170lbs): Yann Liasse (Luxembourg) def Rusi Minev (Bulgaria) via KO Round 1 1:06
Bout 18: Welterweight (170lbs): Robin Roos (Sweden) def John Byrne (Ireland) via TKO Round 3 1:49
Bout 19: Welterweight (170lbs): Isakov Issa (Belgium) def Siarhei Dziuko (Belarus) via TKO Round 1 2:28
Bout 20: Welterweight (170lbs): John Mitchell (Ireland) def Victor Cotlau (Moldova) via TKO Round 3 1:50
Bout 21: Welterweight (170lbs): Bozidar Ivanov (Bulgaria) def Axel Karlsson (Sweden) via Split Decision
Bout 22: Welterweight (170lbs): Josh Hudson (United Kingdom) def Bozhidar Ivanov (Bulgaria) via TKO Round 2 2:51
Bout 23: Middleweight (185lbs): Dzmitry Zasinets (Belarus) def Waldemar Holodenko (Germany) via Split Decision
Bout 24: Middleweight (185lbs): Radu Zarioiu (Romania) def Rene Katajalaakso (Finland) via TKO Round 2 2:59
Bout 25: Middleweight (185lbs): Adrian Elbert (Ireland) def Will Davies (United Kingdom) via Unanimous Decision
Bout 26: Middleweight (185lbs): Alexander Lindgren (Sweden) def Daniel Petrov (Bulgaria) via TKO Round 2 1:15
Bout 27: Middleweight (185lbs): Tommi Leinonen (Finland) def Yunus Emre Sahbaz (Turkey) via Triangle Choke Round 1 1:37
Bout 28: Middleweight (185lbs): Elliot Chilcott (United Kingdow) def Virgil Augen (France) via Arm Bar Round 1 1:02
Bout 29: Light Heavyweight (205lbs): Hristo Bonchev (Bulgaria) def Daniele Matiddi (Italy) via Triangle Choke Round 1 1:03

The next bouts will be:

Bout 1
Strawweight 52.2 kg (115 lbs)
Nina Back (Sweden) vs. Deirdre Fitzpatrick (Ireland)

Bout 2
Flyweight 56.7 kg (125 lbs)
Inka Räty (Finland) vs. Ingibjōrg Helga Arnþórsdóttir (Iceland)

Bout 3
Flyweight 56.7 kg (125 lbs)
Janika Antinmaa Antinmaa (Finland) vs. Elin Öberg (Sweden)

Bout 4
Bantamweight 61.2 kg (135 lbs)
Frida Vastamäki (Sweden) vs. Emanuela Scioli (Italy)

Bout 5
Bantamweight 61.2 kg (135 lbs)
Anette Österberg (Finland) vs. Katsiaryna Dziadorava (Belarus)

Bout 6
Featherweight 65.8 kg (145 lbs)
Jenni Kivioja (Finland) vs. Jessica Forslund Reis (Sweden)

Bout 7
Featherweight 65.8 kg (145 lbs)
Nora Nagy (Hungary) vs. Anniina Ervasti (Finland)

Bout 8
Bantamweight 61.2 kg (135 lbs)
Renato Vidovic (Sweden) vs. Ciaran Mulholland (Northern Ireland)

Bout 9
Bantamweight 61.2 kg (135 lbs)
Zdravko Dimitrov (Bulgaria) vs. Remy Ferreira (Luxembourg)

Bout 10
Bantamweight 61.2 kg (135 lbs)
Denislav Hadzhiev (Bulgaria) vs. Sadok Hakimi (Luxembourg)

Bout 11
Bantamweight 61.2 kg (135 lbs)
Samir Safarli (Azerbaijan) vs. Jonny Touma (Sweden)

Bout 12
Featherweight 65.8 kg (145 lbs)
Jack Maguire (Ireland) vs. Ciaran Breslin (Northern Ireland)

Bout 13
Featherweight 65.8 kg (145 lbs)
Eemil Kurhela (Finland) vs. Leonid Asparuhov (Bulgaria)

Bout 14
Featherweight 65.8 kg (145 lbs)
Gerard Corr (Northern Ireland) vs. Amir Malekpour (Sweden)

Bout 15
Lightweight 70.3 kg (155 lbs)
Kaupo Kokamägi (Estonia) vs. Teemu Leinonen (Finland)

Bout 16
Lightweight 70.3 kg (155 lbs)
Ciaran Clarke (Ireland) vs. Bogdan Grad (Austria)

Bout 17
Lightweight 70.3 kg (155 lbs)
José Teixeira (Luxembourg) vs. Pavel Senchenko (Ukraine)

Bout 18
Lightweight 70.3 kg (155 lbs)
Iorga Cristian (Romania) vs. Enrique Hecher Sosa (Spain)

Bout 19
Welterweight 77.1 kg (170 lbs)
Sola Axel (France) vs. Emanuele Sabatino (Italy)

Bout 20
Welterweight 77.1 kg (170 lbs)
Yann Liasse (Luxembourg) vs. Robin Roos (Sweden)

Bout 21
Welterweight 77.1 kg (170 lbs)
Isakov Issa (Belgium) vs. John Mitchell (Ireland)

Bout 22
Welterweight 77.1 kg (170 lbs)
Bozhidar Ivanov (Bulgaria) vs. Josh Hudson (United Kingdom)

Bout 23
Middleweight 83.9 kg (185 lbs)
Heytham Rabhi (Sweden) vs. Dzmitry Zasinets (Belarus)

Bout 24
Middleweight 83.9 kg (185 lbs)
Radu Zarioiu (Romania) vs. Adrian Elbert (Ireland)

Bout 25
Middleweight 83.9 kg (185 lbs)
Dario Bellandi (Italy) vs. Alexander Lindgren (Sweden)

Bout 26
Middleweight 83.9 kg (185 lbs)
Tommi Leinonen (Finland) vs. Elliot Chilcott (United Kingdom)

Bout 27
Light Heavyweight 93 kg (205 lbs)
Murtaza Talha Ali (Bahrain) vs. Robin Larsson (Sweden)

Bout 28
Light Heavyweight 93 kg (205 lbs)
Hristo Bonchev (Bulgaria) vs. Cathal Manning (Ireland)

Bout 29
Light Heavyweight 93 kg (205 lbs)
Anton Turkalj (Sweden) vs. Vlad Ilin (Ukraine)

Bout 30
Light Heavyweight 93 kg (205 lbs)
Pavel Pahomenko (Belarus) vs. Dominic Wenzlaff (Germany)

Bout 31
Heavyweight 120.2 kg (265 lbs)
Besart Berisha (Austria) vs. Padraig Kelleher (Ireland)

 

SCHEDULE 

Wednesday (Day 3): Seniors Quarter Finals
estimated number of bouts = 33 (8:30 hours)

Thursday (Day 4):
Semi-Finals, Juniors & Seniors
estimated number of bouts = 36 (8:45hrs)

Friday (Day 5)
Finals & Medals Ceremony, Juniors & Seniors
estimated number of bouts = 21 (8hrs)

IMMAF.TV PACKAGES

Championship Pass
•Watch the live stream in HD quality from ALL DAYS of a specific tournament.
•The Championship PASS remains valid for 3 days once the event has finished.
•Special Offer: of €4.99 (aprox. $5.80) reduced from €9.99 (aprox $11.61) for A limited time period

2018 Season Subscription
•Watch every live stream and video on-demand in HD quality brought to you by IMMAF in 2018 Season:
-2018 European Senior Championships & European Junior Championships
-2018 Asian Open Championships & Junior World Championships
-2018 World Championships
•Annual subscription valid from the date of purchase until the end of the 2018 year.
•Special Offer of €12.99 (aprox US $15.10) reduced from €34.99 (aprox US $4-.66) for a limited period.

Day 1 & 2 videos are available to watch on demand at immaf.tv. Watch Day 3 LIVE NOW