UnderGround Forums
 

Health & Medical UnderGround >> How to eat well but CHEAP?


[ 1 ] 2 3 4 5 6 7 8
12/5/08 4:24 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
PR
55 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 14098
 
Inspired by the Unemployment thread... where someone mentions living off $6 a week for food.

OK, so WTF do you eat? They said Ramen noodles is a staple. I know Kraft Dinner is cheap. Neither of those are healthly really. Tuna's cheap and healthy, so I personally would start there.

So OG, if I say I have $20 a week to spend on all my meals. Gimme a meal plan.

21 meals, 7 breakfast, 7 lunch, 7 dinner, and try and fit in some snack foods.

You have $20 to feed me for this week. Post pics and links to prices etc.

Gogogogo!!
12/5/08 4:31 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Vantagepoint
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 4/27/02
Posts: 5162
At least one day would be Tuna and Salsa. A can of tuna goes for what a buck and a can of salsa that lasts for 3 meals goes for 3 bucks. So in total you have a 2$ meal. That is high in proteins and blody good eating (pineapple/tomato salsa is the best imho). Tuna is high in mercury so you shouldnt over eat it 1-2 meals a day Imho.
12/5/08 4:31 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
ManOfThePeepHole
1799 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 11/2/07
Posts: 5109
dumpster dive, or Freegan. You live in big city?
12/5/08 4:33 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
VicJenny
2 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 7/13/07
Posts: 792
Move to Thailand, eat delicious street food.
12/5/08 4:36 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3639
Nissin Chow Mein Noodles with Shrimp

4.00 oz

$0.39 $1.55
Price/oz Price
12/5/08 4:37 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3640
Campbell's Baked Beans
Brown Sugar & Bacon Flavored
11.00 oz

$0.06 $0.65
Price/oz Price
12/5/08 4:37 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Socrates
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 8/2/01
Posts: 1342
$20 a week?!? If you don't care about health, then I guess it's possible with ramen noodles and rice... enjoy your diabetes and cancer, though.

If you do care about health, I would recommend drinking olive oil (or some other sort of oil, probably good to mix it up). Tons of calories, a little price.
12/5/08 4:38 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3641
Libby's Potted Meat Food Product

3.00 oz

$0.22 $0.65
Price/oz Price
12/5/08 4:39 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3642
ShopRite Sausage - Vienna
Made with chicken, beef & pork in chicken broth.
5.00 oz

$0.12 $0.59
Price/oz Price
12/5/08 4:40 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3643
ShopRite Sausage - Vienna
Made with chicken, beef & pork in chicken broth.
5.00 oz

$0.12 $0.59
Price/oz Price


ShopRite Chicken Vienna Sausage in Chicken Broth

5.00 oz

$0.15 $0.75
Price/oz Price


Goya Vienna Sausages - Chicken
In chicken broth.
5.00 oz

$0.18 $0.89
Price/oz Price


Libby's Chicken Vienna Sausage
in Chicken Broth
5.00 oz

$0.18 $0.89
Price/oz Price


Libby's Vienna Sausage
Made with Chicken & Pork, in Chicken Broth
5.00 oz

$0.18 $0.89
Price/oz Price


Vitarroz Chicken Sausage

5.00 oz

$0.18 $0.89
Price/oz Price


Goya Vienna Sausage

5.00 oz

$0.20 $0.99
Price/oz Price
12/5/08 4:40 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3644
ShopRite Scrunchy Spaghetti Rings in Tomato & Cheese Sauce

15.00 oz

$0.06 $0.85
Price/oz Price
12/5/08 4:40 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3645
Eat lots of Cheap spagetti and Ramen.
12/5/08 4:41 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3646
Maruchan Ramen Noodle Roast Chicken Flavor Soup

3.00 oz

$0.12 $0.35
Price/oz Price


Maruchan Ramen Noodle Soup - Beef Flavor
0 g Trans fat. Cooks in 3 minutes.
3.00 oz

$0.12 $0.35
Price/oz Price


Maruchan Ramen Oriental Noodle Soup
Oriental Flavor
3.00 oz

$0.12 $0.35
Price/oz Price


Maruchan Shrimp Flavor Ramen Noodle Soup
0g trans fat. Ramen noodles.
3.00 oz

$0.12 $0.35
Price/oz Price


Maruchan Soup - Ramen Noodle Chicken Flavor

3.00 oz

$0.12 $0.35
Price/oz Price


Nissin Top Ramen
Beef Flavor
3.00 oz

$0.15 $0.45
Price/oz Price


Nissin Top Ramen
Shrimp Flavor
3.00 oz

$0.15 $0.45
Price/oz Price


Nissin Top Ramen - Chicken

3.00 oz

$0.15 $0.45
Price/oz Price


Nissin Cup Noodles
Beef Flavor
2.25 oz

$0.33 $0.75
Price/oz Price


Nissin Cup O Noodles
Spicy Chili Chicken Soup
2.25 oz

$0.33 $0.75
Price/oz Price
12/5/08 4:41 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3647
Nissin Top Ramen - Beef
12 Count
36.00 oz

$0.08 $2.85
Price/oz Price
12/5/08 4:55 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3649
inf0 - learn to steal - it's not wrong if you're desperate




Same with rape
12/5/08 4:57 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
thefaint
1 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 8/27/05
Posts: 2597
Socrates - $20 a week?!? If you don't care about health, then I guess it's possible with ramen noodles and rice... enjoy your diabetes and cancer, though.

If you do care about health, I would recommend drinking olive oil (or some other sort of oil, probably good to mix it up). Tons of calories, a little price.


Heh... That reminds me of that episode of Aqua Teens where Shake eats all the nachos to get Super Bowl tickets. "I got fucking diabetes and cancer because of you!"

I'd like to see someone pull this off. The only thing that sounds reasonable is salsa and tuna, but I don't like either enough to try to make a meal out of them.
12/5/08 5:12 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3652
Eggs are cheap for sure!
12/5/08 5:27 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
maxxscam
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 8/19/02
Posts: 21
buy some oats, egg whites, chickpeas,chicken bouilion, onions and garlic, tuna, salsa, whole wheat bread

oatmeal and egg whites for breakfast

chickpea soup for lunch those things are super healthy and high protien could buy in bulk and make enough soup for the whole week. throw in chicken stock onions and garlic

tuna and salsa for dinner mixed up on a piece of whole wheat toast
12/5/08 5:41 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
PR
55 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 14100
holy crap, lurker in the house!!!
12/5/08 5:43 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
56 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3659
TTT
12/5/08 6:05 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
fob_77
239 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 13929
Buy a 25lb bag of rice for about $12, then spend the rest on some chicken, eggs and some cheap meat and veggies.
12/5/08 7:12 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Punchie
8 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 9/7/07
Posts: 505
chicken and rice, rice and chicken


or just oats in the morning and beans on toast in the evening
12/5/08 7:17 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Pustak
50 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 8/13/02
Posts: 8104
Potatoes are cheap, and a decent base for tons of meals. The Irish figured this out long ago.

One thing that occurs to me with all the suggestions so far: this guy is going to be shitting little rabbit pellets while he's on this diet.
12/5/08 7:53 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Luncha Libre
1302 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 5/3/07
Posts: 861
Just like your mom, you need more meat.
12/5/08 8:26 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
PR
55 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 14104
Hmmm okay we are getting a good amount of ideas... lets keep going!

Remember the healthier the better.
[ 1 ] 2 3 4 5 6 7 8

Reply Post

You must log in to post a reply. Click here to login.