UnderGround Forums
 

Health & Medical UnderGround >> How to eat well but CHEAP?


2/4/09 4:42 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Columi
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 3050
l8r
2/5/09 5:08 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
WaltJ
34 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 8/19/03
Posts: 20252
Been buying large bags of frozen chicken breast for about $7.99 at ghettomart and putting them on my Foreman grill.

I cut them into 4 oz. strips and use them every which way when I'm preparing meals for the next day.

It's saving me loads of money.
2/9/09 5:58 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
bradu
250 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 12597
 ttt my threads
5/13/09 1:43 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Zialum
93 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Edited: 05/13/09 1:43 PM
Member Since: 4/28/09
Posts: 38
 TTT!!!!!!!!!!!!!!! 

This what you were looking for?
5/13/09 1:45 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Diaz 3:16
3 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 6/6/07
Posts: 2672
Thank you very much zialum.
5/13/09 1:54 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Rollins
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 2/9/05
Posts: 528
o.k., now we know what to eat. How about some recipes for all this stuff!
5/13/09 1:58 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
cbia
295 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 2/25/08
Posts: 2367
If you want to eat really cheap, go to your local library and pick up a book on edible plants and fungus of north america. This time of year is great for it.

Fishing?
5/13/09 2:07 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
takedownandsub
6 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Edited: 05/13/09 2:07 PM
Member Since: 12/18/07
Posts: 4
BREAKFAST:box of go-lean 4 bucks, makes 7 breakfasts easily, with milk for a total of 1$ per breakfast.oatmeal is retarded cheap too, like 5 bucks for a months worth.....LUNCHloaf of bread, dozen eggs- scrambled egg sandwiches for lunch for 5 bucks a week. you coudl substitute turkey slices, pb and j, etc for cheap too.DINNER40 oz bag of frozen chicken is 7 bucks, and 16 oz bags of green veggies are 79c each. thats 7 meals a week eating healthy for like $25 maybe

edited for retardation
5/13/09 2:18 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
lawrenceofidaho
950 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 12/5/05
Posts: 4313
This is a great thread.

Thanks to everyone who took the time to post.......
5/13/09 2:50 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Diaz 3:16
3 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 6/6/07
Posts: 2674
top
5/13/09 2:55 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
hubris
227 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 78024
rice and beans would have to be your staple

this is what the majority of the world's poor eat
5/13/09 2:57 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
hubris
227 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 78025
 While simple, the dish is very nutritious. Rice is rich in starch, an excellent source of energy. Rice also has ironvitamin B and protein. Beans are also protein-rich, and contain a good amount of iron and other necessary minerals, and both offer an important and basic kind of protein. Rice and beans together create a complete protein not available in either ingredient alone. One authority writes:

Rice and beans are an inseparable pair of staple foods for millions of Latin Americans, parts of Central America, the Caribbean, and the Andean Mountain zone. Whether consumed separately or together, these crops figure importantly in the human diet and in national economies across the entire region, and trends in their production are a matter of immediate relevance to practically all of its inhabitants.[2]

In addition, rice and beans are common and affordable ingredients. Often available even when times are hard, a Nicaraguan explained life afterHurricane Mitch by saying:

For breakfast, we have beans and rice. For lunch, we have rice and beans. For supper, we have rice and beans mixed together.[3]

5/13/09 3:05 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
jettdogg
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 3/4/07
Posts: 2683
Just from my own shopping "knowledge" I would get a package of frozen chicken every week, its about 6 or $7 for about 8 chicken breasts, then I would get a bag of potatoes to go with that, of course rice, then you could spend the rest on a variety of fruits and veggies, although I would just get veggies and a gallon of orange juice.
5/13/09 3:45 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
azbadboy
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 10/8/06
Posts: 1015
at a friends house
5/13/09 4:10 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
JimmersonzGlove
554 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 6/5/05
Posts: 16745
If you're that poor, get some food stamps. Govt grilled cheese = win
5/16/09 2:36 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
55 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 4826
ttt
5/16/09 2:50 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Beefcake the Mighty
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 4/28/09
Posts: 41
Bag of Oatmeal, a dozen eggs, pack of balogna, Bread, Milk and maybe two days I'll get something off of the dollar menu at Mcdicks. Shit is expensive nowadays, so you can't really eat all the stuff you need for 20 bones.
5/16/09 5:05 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
wreckker
73 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 5904
 AVEITNAMESE STORES HAVE CHEAP VEGGIES......
5/18/09 1:21 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
hubris
227 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 78090
This is a great recipe...I use whole wheat pasta

5/18/09 1:47 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Seul
20 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 9/18/02
Posts: 1696
ttt
5/18/09 8:25 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
westernwarrior
Send Private Message Add Comment To Profile

Edited: 05/18/09 8:57 PM
Member Since: 3/17/03
Posts: 3276
The Great Depression cooking series is good advice. Especially the video on making bread.

http://www.youtube.com/watch?v=1IEWJmm4Tms

That's about $5 worth of materials made into several loaves of bread which would be 7-8000 calories. It doesn't get any cheaper than that. Whole wheat flour isn't much more expensive (about $1 more for a 5lb bag of flour around me) and follows the same recipe. You can spend one day a week making bread and cut and freeze extra loaves for use all week.

European peasants knew where it was at when it came to cheap eating.
5/27/09 8:44 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Thomas Hamilton
299 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 3/14/06
Posts: 9049
 my threads
5/27/09 6:18 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Juijitsuboxer
55 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 4967
TTT
7/2/09 10:34 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
rockyboy
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 11/26/02
Posts: 2097
wow lots info here. Love pasta as well, cheap, fullfilling and yet healty.
From my experience, eating healthy actually cost bit less than eating junk food everyday.
7/2/09 10:38 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
hubris
227 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 79675

Reply Post

You must log in to post a reply. Click here to login.