UnderGround Forums
 

Health & Medical UnderGround >> How to eat well but CHEAP?


8/24/10 11:23 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
shootfightermike
841 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 100649
 ttt
9/27/10 8:37 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Jons Forsberg
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 5271
Shabazeid - Anybody heard about green tea preventing most the mercury absorption from eating predator fish like tuna and shark,etc.


at the 99cent stores in California you can buy a box with 100 packets of Lipton green tea. Plenty of anti-oxidants.
9/28/10 7:15 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
shootfightermike
841 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 101984
 damn you cali!!!!!

we dont have them in fl
9/28/10 10:08 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
cdmontgo
129 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 7/30/06
Posts: 4709
You have this in Florida: http://www.admaritea.com/

Help a fellow OGer out.
10/15/10 6:27 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
armbarring
47 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 10506
rice, chicken/hamburger, oatmeal, milk, apples, eggs, frozen spinach, brown sugar, sage, garlic, soy sauce,onions, potatoes, dried beans


Its cheap and I used it to bulk while in jiu jitsu.
10/21/10 5:17 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Kirkor Papasian
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 4/14/08
Posts: 666
 oatmeal ftw. so many ways you can prepare it too so that it doesn't get old. I can NEVER justify buying a box of ceral for 4.50 that will yield me 3 bowls of food when i can get a huge container of whole grain oatmeal for 4 bucks that will yield me about 10 bowls or more.
10/22/10 8:24 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
mataleo1
9 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 10/23/05
Posts: 844
Chili is a good choice: just made about 50 servings (with minced pork, ground beef, lots of beans, tomatoes, beer, spices, etc...). Very tasty, nutritious, filling. And cost less than 50$.

Difficult to do better than that.
11/1/10 7:50 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
WaltJ
34 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 8/19/03
Posts: 24644
maxxscam - 

chickpea soup for lunch those things are super healthy and high protien could buy in bulk and make enough soup for the whole week. throw in chicken stock onions and garlic



I made this just now and it's actually pretty damned good. 5 cu. water, a bunch of chicken boullion, tbsp. of Goya minced garlic, some old celery and celery leaves, 1/2 a red onion, and a can of chick peas. Coupled with a little salt, pepper, and italian seasoning, I now have a big pot of soup that had an immediate cost to me of $0.

Great idea.
11/2/10 7:06 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
WaltJ
34 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 8/19/03
Posts: 24648
Here's a cheap "salsa" that I love (just had some right now, actually)-

1 can black beans (seasoned is better)

1 can diced tomatoes (seasoned is better)

1 small/medium onion, diced

4-6 ounces of Fat Free Italian dressing

1 can of corn

1 can of tuna (optional)

Salt, pepper, olive oil to taste

Mix it all in a bowl, and refrigerate for 2 hours. After that, you can eat it alone, with a pita, bread, on a salad, etc.

Healthy, quick, easy, and keeps for a good amount of time.
11/2/10 7:35 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
WaltJ
34 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 8/19/03
Posts: 24649
Just got my breakfast ready for tomorrow-

3/4 cup of fat free cottage cheese

appx 1 tbsp of strawberry preserves

small handful of frozen berries

Looked so goddamned good I almost ate it on the spot.
11/3/10 10:48 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
shootfightermike
841 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 104353
WaltJ - Here's a cheap "salsa" that I love (just had some right now, actually)-

1 can black beans (seasoned is better) 1 dollar

1 can diced tomatoes (seasoned is better) 1 dollar

1 small/medium onion, diced  if you buy seperate? 1 dollar

4-6 ounces of Fat Free Italian dressing 16 oz bottle is 3 dollars. so .75

1 can of corn 1 dollar

1 can of tuna (optional) 1 dollar

Salt, pepper, olive oil to taste say .25 cents

Mix it all in a bowl, and refrigerate for 2 hours. After that, you can eat it alone, with a pita, bread, on a salad, etc.

Healthy, quick, easy, and keeps for a good amount of time.
so 6 dollars for a cheap 1 meal salsa????

cmon bro this aint cheap
we are talkin bout spending like 3 bucks a day for 3 meals!
 
11/3/10 10:48 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
shootfightermike
841 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 104354
 chicken leg 1/4ers
rice
dry beans

and a crock pot


for less than 10 bucks you can eat for a week
11/3/10 11:52 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
hubris
225 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 90422
cabbage

lots of cabbage
11/4/10 12:28 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
cdmontgo
129 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 7/30/06
Posts: 4795
shootfightermike - 
WaltJ - Here's a cheap "salsa" that I love (just had some right now, actually)-

1 can black beans (seasoned is better) 1 dollar

1 can diced tomatoes (seasoned is better) 1 dollar

1 small/medium onion, diced  if you buy seperate? 1 dollar

4-6 ounces of Fat Free Italian dressing 16 oz bottle is 3 dollars. so .75

1 can of corn 1 dollar

1 can of tuna (optional) 1 dollar

Salt, pepper, olive oil to taste say .25 cents

Mix it all in a bowl, and refrigerate for 2 hours. After that, you can eat it alone, with a pita, bread, on a salad, etc.

Healthy, quick, easy, and keeps for a good amount of time.
so 6 dollars for a cheap 1 meal salsa????

cmon bro this aint cheap
we are talkin bout spending like 3 bucks a day for 3 meals!
 
No way is that one meal, and you can make it cheaper by using beans from the bulk foods section.  Tomatoes are pretty cheap, so I don't see a need to buy canned (are they cheaper???).  You can lose the dressing since you are already using olive oil.  I don't think I have ever seen anyone put tuna in salsa (maybe I'm just isolated).
11/16/10 6:40 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
sourcheese
242 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Edited: 11/16/10 6:41 PM
Member Since: 1/1/01
Posts: 12545
bag of dried beans, bag of rice, chicken breast at 2 dollars a pound. (sometimes shop and stop has these sales)

get broccoli.

I live like this all the time.

You need a little more than 20 bucks a week though. but this is the cheapest.

When child support kicked in when I was unprepared, I had no money ever. I did lose some wieght, but I was very lean on this diet. Trust me it works.

11/16/10 9:10 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
shootfightermike
841 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 105546
  i made this tonight, made enough for lunch at work tomm.

sauteed 1 onion and 1 clove garlic

added it to 2 cans hormel turkey chili

dash of daves insanity

made 1 cup of rice w/2 cups chick stock and red pepper flakes

added 1 can rotel tomatos, a few chopped jalapenos

cooked all together on stovetop for like an hr

topped with shredded cheddar
12/6/10 7:12 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Mavryk
19 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 11/16/05
Posts: 227
my threads
12/7/10 10:49 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
armbarring
47 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 10856
sourcheese - bag of dried beans, bag of rice, chicken breast at 2 dollars a pound. (sometimes shop and stop has these sales)

get broccoli.

I live like this all the time.

You need a little more than 20 bucks a week though. but this is the cheapest.<P>When child support kicked in when I was unprepared, I had no money ever. I did lose some wieght, but I was very lean on this diet. Trust me it works.


This. I would add coconut milk to my rice and beans to add in extra calories. yum!
12/12/10 11:10 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
owlfeeder
40 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 1367
ttt, great thread. need to remember to come to this forum more often!
3/21/11 6:06 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
WaltJ
34 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 8/19/03
Posts: 25098
Another one worth noting-

It's probably been said before, but make a regular effort to check the produce and meat racks late afternoon. Today, at the store across from my job, I got 8 kiwis, 2 mangoes, and a pound and a half of bananas for $4.

The other day I was there, I got 6 end cuts of turkey for about $.65. Also picked up a stir-fry type mix for $1.50.

The key to this? YOUR FREEZER IS YOUR FRIEND.

I came right home and peeled the fruit I got today, and immediately put it in the freezer, and now I have a shitload of frozen fruit to use for protein shakes.

Sure, some stuff keeps better (bananas, berries, broccoli) than others (leafy greens, etc.) when frozen, but it's well worth the time and saves a lot of money in the long run.
3/30/11 2:08 PM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
jittaz
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 6/8/10
Posts: 2377
tttttttt
4/2/11 8:55 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
ArthurKnoqOut
42 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 9/6/10
Posts: 306
Dojosensei - Important thing is to make sure you have over 1200 cals per day or your body will start shutting down. That's the difficult thing about 20 bucks a week.


unbelievably bad and oversimplified look at things...if those 1200 calories are all carbs you are just as screwed as if it was 600...your body primarily essentially needs a. protein b. omega-3 fats. that's about it (not counting vitamins because they're not an energy source)
4/21/11 5:50 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
Idsmashit
Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 3/3/11
Posts: 742
 Scrambled or poached eggs wholemeat toast and beans
4/21/11 7:25 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
armbarring
47 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 1/1/01
Posts: 11885
this is what ive been eating while bulking up.

1.giant bag of rice
2.giant bag of oatmeal
3. Eggs
4. Spanich,
5. collar greens
6. Bananas
7. whole Chickens (i quarter it myself)
8.apples
9. whole milk.
10. 12 grain bread from walmart

The one that cost the most for me is milk cuz i got go tru a gallon every two days.

i went from 155 to 172 gaining about a pound a week.
4/21/11 11:51 AM
Ignore | Quote | Vote Down | Vote Up
BrockbackMountain
172 The total sum of your votes up and votes down Send Private Message Add Comment To Profile

Member Since: 9/23/07
Posts: 41322
Idsmashit -  Scrambled or poached eggs wholemeat toast and beans



Wholemeat toast sounds like something i can get on board with.

Reply Post

You must log in to post a reply. Click here to login.