Tuesday, April 16, 2019

Upcoming Events

UFC on ESPN+ 7 • April 20 • Saint Petersburg, Russia 
UFC on ESPN+ 8 • April 27, 2019 • Ft. Lauderdale, Florida
UFC on ESPN+ 0 • May 4, 2019 • Ottawa, Ontario
UFC 237 • May 11, 2019 •  Curitiba, Brazil
UFC on ESPN+ 10 • May 18, 2019 • Rochester, New York
UFC on ESPN+ 11 • June 1, 2019 • Stockholm, Sweden
UFC 238 • June 8, 2019 • Chicago, Illinois
UFC on ESPN+ 12 • June 22, 2019 • Greenville, South Carolina
UFC on ESPN 3  • June 29, 2019 • Minneapolis, Minnesota
UFC 239 • July 6, 2019 • Las Vegas, Nevada

Upcoming Fight Cards

UFC on ESPN+ 7 (also known as UFC Fight Night 149) will be held on April 20 in Saint Petersburg, Russia 
Main Card (ESPN+)
Aleksei Oleinik vs. Alistair Overeem
Islam Makhachev vs. Arman Tsarukyan
Sergey Pavlovich vs. Marcelo Golm
Ivan Shtyrkov vs. Devin Clark
Roxanne Modafferi vs. Antonina Shevchenko
Krzysztof Jotko vs. Alen Amedovski
Prelim Card (ESPN+)
Movsar Evloev vs. Seung Woo Choi
Sultan Aliev vs. Keita Nakamura
Marcin Tybura vs. Shamil Abdurakhimov
Gadzhimurad Antigulov vs. Michał Oleksiejczuk
Magomed Mustafaev vs. Rafael Fiziev
Alexander Yakovlev vs. Alex da Silva Coelho

UFC on ESPN+ 8 will be held on April 27, 2019 at American Airlines Arena, in Fort Lauderdale, Florida.
Main Card (ESPN+)
Ronaldo Souza vs. Jack Hermansson
Greg Hardy vs. Dmitrii Smoliakov
Alex Oliveira vs. Mike Perry
Glover Teixeira vs. Ion Cuțelaba
John Lineker vs. Cory Sandhagen
Carla Esparza vs. Virna Jandiroba
Roosevelt Roberts vs. Thomas Gifford
Late Prelims (ESPN)
Ben Saunders vs. Takashi Sato
Andrei Arlovski vs. Augusto Sakai
Gilbert Burns vs. Eric Wisely
Early Prelims (ESPN2)
Jim Miller vs. Jason Gonzalez
Jessica Penne vs. Jodie Esquibel
Court McGee vs. Dhiego Lima

UFC Fight Night on ESPN+ 9 (also known as UFC Fight Night 150) will be held on May 4, 2019, in Ottawa, Ontario.
Main Card (ESPN+)
Al Iaquinta vs. Donald Cerrone
Derek Brunson vs. Elias Theodorou
Cub Swanson vs. Shane Burgos
Brad Katona vs. Merab Dvalishvili
Marc-Andre Barriault vs. Andrew Sanchez
Walt Harris vs. Sergey Spivak
Prelim Card (ESPN+)
Aiemann Zahabi vs. Vince Morales
Nordine Taleb vs. Siyar Bahadurzada
Kyle Nelson vs. Matt Sayles
Arjan Bhullar vs. Juan Adams
Mitch Gagnon vs. Cole Smith
Sarah Moras vs. Macy Chiasson

UFC 237 will be held on May 11, 2019, at Arena da Baixada in Curitiba, Brazil.
Main Card
Rose Namajunas (c) vs. Jessica Andrade for the strawweight championship
Jared Cannonier vs. Anderson Silva
Jose Aldo vs. Alexander Volkanovski
Thiago Alves vs. Laureano Staropoli
Francisco Trinaldo vs. Diego Ferreira
Late Prelims (ESPN)
Antonio Rogerio Nogueira vs. Ryan Spann
Thiago Moises vs. Kurt Holobaugh
Women's Bantamweight Irene Aldana vs. Bethe Correia
B.J. Penn vs. Clay Guida
Early Prelims (UFC Fight Pass)
Luana Carolina vs. Wu Yanan
Warlley Alves vs. Sergio Moraes 
Raoni Barcelos vs. Said Nurmagomedov
Talita Bernardo vs. Melissa Gatto

UFC Fight Night on ESPN+ 10 (also known as UFC Fight Night 151) will be held on May 18, 2019, at Blue Cross Arena in Rochester, New York.
Rafael dos Anjos vs. Kevin Lee
Aspen Ladd vs. Sijara Eubanks
Megan Anderson vs. Felicia Spencer
Antonio Carlos Junior vs. Ian Heinisch
Zak Cummings vs. Trevin Giles
Patrick Cummins vs. Ed Herman
Michael Trizano vs. Grant Dawson
Neil Magny vs. Vicente Luque
Julio Arce vs. Julian Erosa
Davi Ramos vs. Austin Hubbard
Danny Roberts vs. Michel Pereira
Charles Oliveira vs. Nik Lentz

UFC Fight Night on ESPN+ 11 (also known as UFC Fight Night 152) will be held on June 1, 2019, at Ericsson Globe in Stockholm, Sweden.
Alexander Gustafsson vs. Anthony Smith
Volkan Oezdemir vs. Ilir Latifi
Jimi Manuwa vs. Aleksandar Rakic
Makwan Amirkhani vs. Chris Fishgold
Tonya Evinger vs. Lina Länsberg
Nick Hein vs. Luigi Vendramini
Stevie Ray vs. Leonardo Santos
Bea Malecki vs. Duda Santana
Sung Bin Jo vs. Daniel Teymur
Damir Hadzovic vs. Christos Giagos

UFC 238 will be held on June 8, 2019, at United Center in Chicago, Illinois
Henry Cejudo vs. Marlon Moraes for the bantamweight championship
Valentina Shevchenko (c) vs. Jessica Eye for the women's flyweight championship
Jimmie Rivera vs. Petr Yan
Tai Tuivasa vs. Blagoy Ivanov
Tatiana Suarez vs. Nina Ansaroff
Karolina Kowalkiewicz vs. Alexa Grasso
Aljamain Sterling vs. Pedro Munhoz
Ricardo Lamas vs. Calvin Kattar
Katlyn Chookagian vs. Joanne Calderwood
Felice Herrig vs. Xiaonan Yan

UFC Fight Night on ESPN+ 12 (also known as UFC Fight Night 153) will be held on June 22, 2019, at Bon Secours Wellness Arena in  Greenville, South Carolina.
Allen Crowder vs. Jairzinho Rozenstruik
Bevon Lewis vs. Darren Stewart
Ashley Yoder vs. Syuri Kondo
Andrea Lee vs. Montana De La Rosa

UFC on ESPN 3 will be held on June 29, 2019, at Target Center in Minneapolis, Minnesota
Tyron Woodley vs. Robbie Lawler
Jussier Formiga vs. Joseph Benavidez
Chas Skelly vs. Jordan Griffin
Drew Dober vs. Marco Polo Reyes
Roman Dolidze vs. Vinicius Moreira
Maurice Greene vs. Junior Albini

UFC 239 will be held on July 6, 2019, at T-Mobile Arena in Las Vegas, Nevada.
Jon Jones (c) vs. Thiago Santos for the light heavyweight championship
Amanda Nunes (c) vs. Holly Holm for the women's bantamweight championship
Francis Ngannou vs. Junior dos Santos
Jan Błachowicz vs. Luke Rockhold
Jorge Masvidal vs. Ben Askren
Edmen Shahbazyan vs. Jack Marshman
Diego Sanchez vs. Michael Chiesa