Monday, November 11, 2019

WATCH the 2019 MMA World Championships live at immaf.tv on November 11, 12, 13, 14, and 16 November starting at 3:00 am ET.

Competition Week Schedule

Monday 11 Round 32 for Seniors / Round 16 for Juniors ( 4 cages)
Tuesday 12 Round 16 for Seniors / Round 8 for Juniors (4 cages)
Wednesday 13 Round 8 for Seniors / Round 4 for Juniors (semi- finals) (4 cages)
Thursday 14 Round 4 for Seniors (Semi Finals) / Finals for Juniors and Medals Awards (3 cages)
Saturday 16 Finals for Seniors, Medals Awards and Closing Ceremony (1 cage)

DAY 1 Results (Monday 11 November)
Seniors: Round of 32 | Juniors: Round of 16

JUNIORS
CAGE 1

Bout 1: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Muhammad Mokaev (United Kingdom) d e f Max Hynninen (Finland) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 2: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Nikolay Atanasov (Bulgaria) d e f Fidel Gramiccia (Italy) via Submission (Rear Naked Choke) Round 1, 01:26 (0-0, 0-0)

Bout 3: Male Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Murad Ibragimov (Bahrain) d e f Adilkhan Ayazbayev (Kazakhstan) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 4: Male Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Christian Torres (Mexico) d e f Lukas Kaplan (Czech Republic) via Submission (Armbar) Round 2, 02:26 (0-0, 0-0, 0-0)

Bout 5: Male Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Sirazhudin Abdulaev (Russia) d e f Naser Garban (Finland) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 6: Male Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) ANTONI JOSEP MARTI SEGARRA (Spain) d e f Dorobshoh Nabotov (Russia) via Submission (Triangle Choke) Round 1, 1:56

Bout 7: Male Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Yerkin Begenov (Kazakhstan) d e f Karim El husseini (France) via Unanimous Decision (30-26, 30-27, 30-26)

Bout 8: Male Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Farkhat Kurmangaliyev (Kazakhstan) d e f Tyla Watt (New Zealand) via Submission (Rear Naked Choke) Round 1, 0:49

CAGE 2

Bout 1: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Zalimkhan Zalimkhanov (Russia) d e f Ismael Zamora (Mexico) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 2: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Tynyshtyk Zhanibek (Kazakhstan) d e f Jamie Abbott-bissett (Ireland) via Split Decision (30-27, 30-27, 27-30)

Bout 3: Male Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Imam Rakhim Usmanov (Russia) d e f Khayal Gahramanli (Azerbaijan) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 4: Male Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Muhidin Abubakar (United Kingdom) d e f Shakhban Gapizov (Russia) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 5: Male Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Eljan Gassanov (Kazakhstan) d e f Lewis Byrne (Ireland) via KO Round 1, 0:34

Bout 6: Male Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Emil Piatek (Poland) d e f Cameron Coulson (South Africa) via Submission (Armbar) Round 2, 0:24

Bout 7: Male Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Ryan Keogh (Ireland) d e f Oliver Schmid (New Zealand) via Submission (Knee Bar) Round 1, 2:18

Bout 8: Male Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Vanik Akopian (Russia) d e f Glot Thomas (France) via Submission (Rear Naked Choke) Round 3, 2:38

Bout 9: Male Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Guido Possidente (Italy) d e f Aliaksandr Sinkou (Belarus) via Unanimous Decision (30-26, 30-26, 30-26

CAGE 3

Bout 1: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Reo Yamaguchi (Japan) d e f Sabelo Magudulela (South Africa) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 3:00 (0-0, 0-0, 0-0)

Bout 2: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Raphael Federico (Italy) d e f Agustin Guzman (Mexico) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 3: Male Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Ebrahim Darwish (Bahrain) d e f Jesse Renfors (Finland) via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 29-28)

Bout 4: Male Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) SUAZE Rayane (France) d e f Bounader Anthonyo (Lebanon) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 5: Male Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Oliver Sarwa (United Kingdom) d e f Seban Grégoire (France) via TKO Round 3, 2:10

Bout 6: Male Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Peter Gabal (Czech Republic) d e f Liam McCracken (United Kingdom) via Split Decision (28-29, 29-28, 29-28)

Bout 7: Male Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Nikita Kulshin (Russia) d e f Righard Burger (South Africa) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 8: Male Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Jordan Zebo (France) d e f Teddy Stringer (United Kingdom) via Split Decision (30-27, 29-28, 28-29)

Bout 9: Male Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Kamil Shaikhamatov (Russia) d e f Leonardo Oliva (Italy) via Submission (Triangle Choke) Round 1, 1:11

CAGE 4

Bout 1: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ali Yaqoob (Bahrain) d e f Simon Bruknar (Czech Republic) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 2: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Gamlet Aslanov (Kazakhstan) d e f Firman Muharram Syach (Indonesia) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-26)

Bout 3: Male Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Gary Rooney (Ireland) d e f Dylan Doherty (Northern Ireland) via Submission (Knee Bar) Round 1, 1:55

Bout 4: Male Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Miro Honkanen (Finland) d e f Anvar Mamedov (Kazakhstan) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 2:15

Bout 5: Male Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Denislav Ginov (Bulgaria) d e f Luis Castano (Mexico) via Submission (Triangle Choke) Round 1, 2:25

Bout 6: Male Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Doszhan Kenzhebayev (Kazakhstan) d e f Toby Prasetya (Indonesia) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 7: Male Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Emmet Corr (Northern Ireland) d e f Frank Meagher (Ireland) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 8: Male Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Bogdan Pshebelskiy (Kazakhstan) d e f Maxim Krepelka (Czech Republic) via TKO Round 1, 1:53

SENIORS
CAGE 1

Bout 1: Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Colleen Augustin (Malaysia) d e f Marie Spencer (United Kingdom) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-28)

Bout 2: Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Antanina Kuliashova (Belarus) d e f Clara Danssmann (Germany) via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Bout 3: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Toufan Ahmadi (Finland) d e f Jack Temple (United Kingdom) via Submission (Guillotine Choke) Round 1, 2:35

Bout 4: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Yernaz Mussabek (Kazakhstan) d e f Rafael calderon coria (Spain) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 5: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Freeh Alharahsheh (Jordan) d e f Ilyas Sadykov (Russia) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 6: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Abdulla Mubarak (Bahrain) d e f Miroslav Peroutka (Czech Republic) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 7: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Pinto Lutumba Mickael (France) d e f Ashlee Harding (United Kingdom) via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Bout 8: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Simone Valle (Italy) d e f Tim Ha (Czech Republic) due to Weigh-in Failed

Bout 9: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Daniyal Shamkhalov (Sweden) d e f Rehmat Ullah Idreesi (Pakistan) via TKO Round 1, 2:21

Bout 10: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Anatoliy Zolotykh (Kazakhstan) d e f Daisuke Murayama (Japan) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 2:44

Bout 11: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Jakub Tichota (Czech Republic) d e f Jahnis Bowden (New Zealand) via Submission (Anaconda Choke) Round 2, 2:48

Bout 12: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Haddi Mounir (France) d e f Athul D Hotker (India) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 13: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Mazhit Sardarov (Kazakhstan) d e f Elvin Hoxha (Sweden) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 14: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Murad Umachiev (Russia) d e f Toni Bou rached (Lebanon) via Unanimous Decision (30-27, 30-26, 30-27)

Bout 15: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Islam Bagomedov (Russia) d e f Ramil Kamilov (Canada) via KO Round 1, 1:15

Bout 16: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan) d e f Bozhidar Ivanov (Bulgaria) via TKO Round 1, 2:01

Bout 17: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Ivan Kurelaru (Ukraine) d e f Daniel Sanchez (Mexico) via Submission (Guillotine Choke) Round 3, 1:53

Bout 18: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Elie Mansour (Lebanon) d e f Kieran Williams (United Kingdom) via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Bout 19: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Alec Mead (Wales) d e f PEACE NGUPHANE (South Africa) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 20: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Iusup Magomedov (Russia) d e f Loni Doyle Filimoehala (Australia) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 21: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Eoin Sheridan (Ireland) d e f Szymon Roicki (Poland) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 22: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Giovanni Edoardo Rufino (Italy) d e f Abdulrahman Alhasan (Bahrain) via Submission (Rear Naked Choke) Round 1, 1:19

Bout 23: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Zelemkhan Khumaidov (Kazakhstan) d e f Matthew Nicholson (United Kingdom) via Unanimous Decision (30-26, 30-27, 30-26)

Bout 24: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Daniel Petrus (Sweden) d e f Aaron McCormack (Ireland) via Submission (Arm Triangle) Round 1, 0:54

Bout 25: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Maksat Musabaev (Kyrgyzstan) d e f Nasih El arja (Denmark) via KO Round 1, 1:48

CAGE 2

Bout 1: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Aidamir Magamatov (Kyrgyzstan) d e f Xiaoyu Zhou (China) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 2: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Dagendra Tamang (Nepal) d e f Rui Morgado (Portugal) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 3: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Abdulla Alyaqoob (Bahrain) d e f Cristiano Ottaviani (Italy) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 4: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Dastan Zhakypbekov (Kazakhstan) d e f Oktay Arif (Bulgaria) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 5: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Antony Fresno Eyssette (France) d e f Vuyo Jula (South Africa) via Split Decision Round 3 (28-29, 29-28, 29-28)

Bout 6: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Sebastian Gonzalez (Sweden) d e f Abdulrahman Al harthey (Saudi Arabia) via Submission (Anaconda Choke) Round 1, 2:03

Bout 7: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) David Rivera (Panama) d e f Edi Erlangga (Indonesia) via TKO Round 1, 2:56

Bout 8: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Nahom Alem (Ireland) d e f Eduardo Arevalo (Mexico) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 1:58

Bout 9: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Ahmed Gazimagomedov (Russia) d e f Karan Nitin Chauhan (India) via Submission (Kimura) Round 2, 2:33

Bout 10: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Yunfeng Li (China) d e f Alvaro Chaparro (Colombia) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 11: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Zdravko Dimitrov (Bulgaria) d e f Enrique Hecher Sosa (Spain) via Split Decision (29-28, 28-29, 30-27)

Bout 12: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Jiangshan Lu (China) d e f Marko Sarasjärvi (Finland) via Forfeit

Bout 13: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Kaupo Kokamägi (Estonia) d e f Mbong Rene (Cameroon) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 14: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Deqn Galinov (Bulgaria) d e f Wesley Bailes (United States) via KO Round 1, 2:48

Bout 15: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Magomed Magomedov (Bahrain) d e f Jordan Thomas (Australia) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 16: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Zagid Gaidarov (Bahrain) d e f Talor Wetere (New Zealand) via Unanimous Decision (29-28, 30-26, 30-27)

Bout 17: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Devon Dixon (United States) d e f Colin Meagher (Ireland) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 1:26

Bout 18: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Abdou toure (France) d e f Balakrishna Satyaprasad Patange (India) via Unanimous Decision Round 3 (30-26, 29-28, 30-27)

Bout 19: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Corey Reeves (Australia) d e f Alexander Brodal (Sweden) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 20: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Adis Saljevic (Sweden) d e f Vaibhav Vaman Shetty (India) via TKO Round 1, 2:53

Bout 21: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Ergo Reinvald (Estonia) d e f inad baowaydhan (Saudi Arabia) via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Bout 22: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Patrick Best (Australia) d e f Ezekiel Wetere (New Zealand) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 30-27)

Bout 23: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Aleksej Timoshishin (Russia) d e f Orkhan Yunuslu (Azerbaijan) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 1:19

Bout 24: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Dima Ruzhytskyi (Ukraine) d e f Virgil AUGEN (France) via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 29-28)

Bout 25: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Kevin Arnold (United States) d e f Kimmo Meier (Estonia) via Submission (Rear Naked Choke) Round 1, 1:40

CAGE 3

Bout 1: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Alexandre Gil (Portugal) d e f Ngono owonyebe Lionel victor (Cameroon) via Submission (Armbar) Round 1, 2:08

Bout 2: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Carlos Bravo (Mexico) d e f Rendi Anjar Kusuma (Indonesia) via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 30-27)

Bout 3: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Gadzhimurad Zavaev (Russia) d e f Fan Liu (China) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-26)

Bout 4: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Dastan Amangeldy (Kazakhstan) d e f Kobayashi Daisuke (Japan) via TKO Round 1, 2:51

Bout 5: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Vladyslav Dubkov (Ukraine) d e f Elias Dagher (Lebanon) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 6: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Abdul Mahdawi (Australia) d e f Mzwa Dlamini (South Africa) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 7: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Djamaludin Aliev (Russia) d e f Kugler András (Hungary) via Unanimous Decision Round 3 (30-25, 30-26, 30-27)

Bout 8: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) christophe przywara (France) d e f Hadyn Beaven (New Zealand) via Submission (Rear Naked Choke) Round 1, 0:53

Bout 9: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Asad Datsilaev (Russia) d e f Artem Afanasenko (Ukraine) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 10: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Elaman Shalkimbekov (Kazakhstan) d e f Ryan Kuse (United States) via KO Round 3, 1:52

Bout 11: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Francois Meyer (South Africa) d e f Endom bikim Steve durant (Cameroon) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 12: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Abbas Khan (Bahrain) d e f Pavel Senchenko (Ukraine) via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 29-28)

Bout 13: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Emanuele Palumbo (Italy) d e f Elie Zgheib (Lebanon) due to Weigh-in Failed

Bout 14: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) iordan Marinov (Bulgaria) d e f Hector Granados (Mexico) via Submission (Guillotine Choke) Round 3, 2:59

Bout 15: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Ramazan Gitinov (Bahrain) d e f Jairo Carreon (Mexico) via Submission (Anaconda Choke) Round 1, 1:20

Bout 16: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Rusi Minev (Bulgaria) d e f Sergei Strinža (Estonia) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 17: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Dario Petrolo (Italy) d e f Josh Greene (Ireland) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 18: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) QUENTIN PAPOUNAUD (France) d e f Solomon Donne Ametepey (Ghana) due to Weigh-in Failed

Bout 19: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Rengou Mefire simplice (Cameroon) d e f Rene Katajalaakso (Finland) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 30-27)

Bout 20: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Mathis Chevalier (France) d e f Laith Kayyali (Jordan) via TKO Round 3, 1:45

Bout 21: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Zulqarnain Khan (Pakistan) d e f Nkosi Mpakati (South Africa) due to Weigh-in Failed (0-0)

Bout 22: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Brayan Aspegren (Finland) d e f Gerardo Bazaldua (Mexico) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 23: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Adriano Livio Meneghetti (Italy) d e f Jonathan Muamba (Mexico) via TKO Round 2, 1:06

Bout 24: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Mokhmad Suliymanov (Kazakhstan) d e f Dane Alchin (Australia) via Forfeit

Bout 25: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Julius Gebele (Germany) d e f Bálint Ékes (Hungary) via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 30-27)

CAGE 4

Bout 1: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Jonny Touma (Sweden) d e f Denislav Hadzhiev (Bulgaria) via Submission (Rear Naked Choke) Round 1, 0:39

Bout 2: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) d e f Jason Kearns (Ireland) via Unanimous Decision (30-26, 30-27, 30-27)

Bout 3: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Oskar Jaskari (Sweden) d e f Jack Corr (Northern Ireland) via Unanimous Decision (30-27, 30-26, 30-27)

Bout 4: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Hector Javier Colon Miro (United States) d e f Sam Homan (South Africa) via Submission (Rear Naked Choke) Round 1, 2:29

Bout 5: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Houssein Raed (Lebanon) d e f Abdul Rahim Shaikh (Portugal) via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Bout 6: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Nicolò Siena (Italy) d e f Prashanth Guda (New Zealand) via Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)

Bout 7: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Eduard Kexel (Germany) d e f Isa Alameeri (Bahrain) due to Weigh-in Failed

Bout 8: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) alexander lööf (Sweden) d e f Andrew Caruth (South Africa) via TKO Round 2, 2:35

Bout 9: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Riwa Hu (China) d e f Joe Aouad (Lebanon) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 30-27)

Bout 10: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Alexander OSullivan (Ireland) d e f Marcello Romano (Italy) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 11: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) lee hammond (Ireland) d e f Eryk Walecki (Poland) via Submission (Guillotine Choke) Round 3, 1:59

Bout 12: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Omaraskhab Yusupov (Russia) d e f siegel victor (France) via Submission (Triangle Choke) Round 2, 2:14

Bout 13: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Neimat Assadov (Kazakhstan) d e f Eemil Kurhela (Finland) via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 29-28)

Bout 14: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Nermin Mehmedagic (Sweden) d e f Tobias Zacho Storm (Denmark) via Submission (Rear Naked Choke) Round 1, 2:57

Bout 15: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Aidyn Tolepbayev (Kazakhstan) d e f Daigo Aruga (Japan) via Submission (Rear Naked Choke) Round 3, 2:36

Bout 16: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Rustam Khadisgadzhiev (Russia) d e f Tiep Cai Xuan (Czech Republic) via TKO Round 1, 2:21

Bout 17: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Christian Stigenberg (Sweden) d e f Janus Olsen (Denmark) via Split Decision Round 3 (29-28, 29-28, 28-29)

Bout 18: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Julian Schickle (Germany) d e f Jordan Little (United Kingdom) via Submission (Armbar) Round 1, 1:49

Bout 19: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Sultan Omarov (Bahrain) d e f CARLOS GAMBOA (Panama) via TKO Round 2, 2:25

Bout 20: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Gazimurad Magomedov (Russia) d e f hazem Hussain (Egypt) via TKO Round 2, 0:24

Bout 21: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Dominik Humburger (Czech Republic) d e f Danijel Grbic (Sweden) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 22: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Stephen Costello (Ireland) d e f Aleksandr Val (Kazakhstan) via Unanimous Decision (29-26, 29-27, 30-27)

Bout 23: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) BEGAI Paulin (France) d e f Stilian Ivanov (Bulgaria) via TKO Round 1, 1:40

Bout 24: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Martin Koubek (Czech Republic) d e f Marc Zindler (Germany) via Submission (Kimura) Round 1, 2:07